Papatya Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Suyu, Papatya, kırlarda ilkbaharda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Yaprakları dere otuna benzer. Çiçekleri küçük bir ayçiçeğini andırır. Orta kısmı sarı yuvarlak, yaprakları küçük beyazdır. Papatya suyunun birçok faydası vardır. Boyanıp yıpranan saçlar zamanla dökülür. Papatya suyu bu tür yıpranmış saçlara çok iyi gelir. Papatya suyu, deri döküntülerinde ve saç derisinde meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde yardımcı olur. Saçlara parlaklık verir. Saç bakımı için papatya suyu yaygın bir şekilde kullanılır. Bunun dışında birçok hastalığa faydası vardır. Her tür iltihaplanmalarda kullanılabilir. Başta bel ve baş ağrısı olmak üzere, ağrıları dindirir. Yüz ve cilt güzelliği bakımından oldukça faydalıdır. Kaynatılmış bitki suyu ile haftada bir kere yüzünüzü yıkarsanız cilde iyi gelir. Ayrıca; tahriş olmuş ciltleri temizlemek ve ferahlatmak için de faydalıdır. Demlenip içildiği takdirde bronşite karşı oldukça etkilidir. Papatya çayıyla göze pansuman yapılırsa gözdeki şişkinliklerin giderilmesine etkili olur. Papatya suyu, iltihaplı ciltler için tedavi amaçlı ve soğuk algınlığında çabuk kurtulmak için kullanılır. Saçların rengini açmak için kullanılır.

Papatya Suyunun Hazırlanması: 11-16 adet papatya çiçeğini küçük bir tencerede kaynattığınız suya atın. 20 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyin. Daha sonra ocaktan alın ve 35 dakika oda sıcaklığında soğumasını bekleyip papatyaları çıkartın. Papatya suyunu saçlara uygularken; saç kreminin içine katarak, şampuana ekleyerek, durulama suyuna eklenerek kullanabilirsiniz. Bir kâse papatya suyunun içine 1,5 çay kaşığı lavanta yağı ekleyip karıştırın. Bu karışıma 5 yemek kaşığı yoğurt ekleyip karıştırdıktan sonra, karışımı köklerden saç uçlarına kadar sürün. 35 dakika bekledikten sonra, ılık su ve nemlendirici şampuanla maskeyi çıkartabilirsiniz. Günlük olarak kullandığınız şampuana papatya suyu ekleyerek saç rengini açabilirsiniz. Bunun için şampuana 5-6 yemek kaşığı papatya suyu ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra eklediğiniz papatya suyunu durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, güneşin yoğun olduğu yaz aylarında karışımı az kullanmanız saç renginin fazla açılmamasını sağlar.

Papatya suyu; saç dökülmesine iyi gelir, zayıflayan saçları güçlendirir. Saçların daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Papatya Suyu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Papatya Çayı Alerji Yapar mı?

Papatya Çayı Alerji Yapar mı?

Güncel

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?