Papatya Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya yağı, stres, kaygı ve uykusuzluk anlarında rahatlamak için yardım alınabilecek doğal bir üründür. Papatya çayı stres, uyku problemleri ve kaygı durumlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya yağı da tıpkı çayı gibi aynı sorunlara çözüm olan bitkisel bir yağdır. Papatya Roma ve Alman papatyası gibi farklı türlere sahip bir bitki türüdür. Papatya yağı hangi papatya türünden elde edilmişse o yönde farklılık gösterebilir. Örneğin Roma papatyası mide problemleri ve sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Alman papatyasından elde edilen yağ ise sindirim sorunları, ağrı kesici, yüksek ateş düşürücü, hazmı kolaylaştırıcı, ter atıcı ve solucan düşürücü etkisi ile bilinmektedir. Her ki cinsten elde edilen papatya yağı farklı zamanlarda farklı sorunlar için kullanılabilir.

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığını Korur: Akne, egzama gibi ciltte oluşan sorunlar beraberinde ağrı ve kızarıklık gibi şikâyetleri de getirebilir. Papatya yağı ile ortaya çıkan şikâyetleri yatıştırmak mümkündür. İltihap, kızarıklık ve akne problemlerine karşı cilde papatya yağı sürülebilir. Özellikle gecesefası olarak adlandırılan bitkisel yağ ile karıştırılarak cilde uygulandığında doğal bir reçete elde edilmiş olacaktır.

Ciltte oluşan kızarıklık ve yaralar için yine papatya yağı Hindistan cevizi yağı ile kullanılabilir. Her iki yağ aynı ölçülerde karıştırılarak cilde hafif dokunuşlar ile sürüldüğünde cilt yaralarına karşı iyi gelebileceği gibi cildin nemlenmesini ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını da sağlayacaktır.

Papatya yağının cilt üzerinde bir diğer etkisi de cildi gençleştirmesi ve lekelerden arındırıcı özellik sağlamasıdır. Özellikle göz çevresinde oluşan ve kaz ayağı olarak adlandırılan ince çizgilere karşı etkili bir formül aranıyorsa papatya yağı kullanılabilir. Aynı zamanda göz etrafında oluşan morluklara karşı da iyi gelir.

Saç Sağlığını Korur: Papatya yağı saçlar için bilinçli bir şekilde kullanıldığında sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün olur. Papatya yağı saçın rengini ve parlaklığını koruyucu özellikte bir yağdır. Özellikle sarı renkte saça sahip olan kişiler saçlarını papatya yağı ile durularsa saçlarda anında parlaklık yaratabilir. Aynı zamanda banyodan sonra havluya birkaç damla papatya yağı damlatılarak açlara uygulanabilir.

Papatya yağı kepeği engelleyici etkiye sahiptir. Kepek sorununa doğal yollardan çare bulmak isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir. Hem kepeklenmeye hem de bitlenmeye karşı etkili bir çözümdür. Saç derisini nemlendirerek, daha sağlıklı olmasını sağlar ve deride tahriş ve kaşıntıyı giderir.

Papaya yağının saçlar üzerindeki bir diğer etkisi de saçları yumuşatması ve nemlendirmesidir. Saçı ve saç derisini beslediği için saçın nem dengesini koruyarak saçların daha güçlü olmasını sağlar.

Ağrı Kesici Özelliği Vardır: Papatya yağı eklem ağrılarından mustarip olan kişiler için mükemmel bir üründür. Hafif ısıtılarak şikâyetçi olunan bölgeye masaj yapılarak uygulandığında eklem ağrılarını giderici etki yaratır. Aynı zamanda sinüzit, migren ve baş ağrılarına karşı da kullanılabilen bir reçetedir. Yağın buharı solunduğunda nefes darlığı ve burun tıkanıklığına karşı fayda sağlar.

Mideyi Koruyucu Etki Yaratır: Bağırsak, mide sorunlarına karşı kullanılabilecek bitkisel bir reçetedir. İshal, kabızlık ve safra dahil olmak üzere birçok sindirim problemine karşı iyi gelir. Karında biriken gaz problemini giderici etkisi vardır ve karın şişliğini geçirir.

Merkezi Sinir Sistemi: Papatya yağının merkezi sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Sistemin daha aktif ve fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Kadınlar İçin Faydalıdır: Özellikle Roma papatyasından elde edilen yağ, adet dönemi için faydalıdır. Adet sancılarını giderici etkisi ve adet olmayı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Göğüs ağrıları için de kullanılabilir.

Papatya Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı İshale İyi Gelir mi?

Papatya Çayı İshale İyi Gelir mi?

Papatyanın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Papatyanın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Sarı Papatyanın Faydaları ve Kullanımı

Sarı Papatyanın Faydaları ve Kullanımı

Papatya Çayı Uyku Getirir  mi?

Papatya Çayı Uyku Getirir mi?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6