Papatya Çayı Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Papatya çayı ne işe yarar, siyah çaydan sonra en çok tercih edilen bitki çayı papatya çayıdır. Bu çay hoş kokulu ve hafiftir. Ayrıca içerisinde acımsı tat veren tanen ve glikozitler bulunmaktadır. Papatya bitkisi yaz aylarında toplandıktan sonra gölge, havadar ve kuru bir yerde kuruyana kadar bekletilir. Daha sonra kuruyan bu papatya çay yapılmak için hazır hale gelmiş olur. Genellikle papatya çayı sinirleri yatıştırmak ve kolay uyumayı sağlamaktadır. Bu yüzden sedatif etkili olarak kullanılır. Ayrıca Papatya içerisinde antioksidan ve antienflamatuvar bileşikler bulunduğu için detoks ve iltihap giderici olarak da kullanılmaktadır. Özellikle sinüzit, gribal enfeksiyon, hazımsızlık, mide ağrıları, sindirim sorunları, ağızda çıkan aftlara, boğaz ağrıları gibi sağlık sorunlarına iyi gelmektedir.

Papatya çayı ne işe yarar?
 • Uykusuzluk: insanlar sedatif etkili olduğu için sıklıkla tüketilmektedir. Sinirleri yatıştırdığı ve sakinleştirdiği için stres kaynaklı uykusuzlukları ortadan kaldırır. Özellikle uykuya geçiş aşamasında oldukça etkilidir ve uyku verimini arttırıcı etkisi de vardır. Maryland üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre uykusuzluk sorunu çekenler bir günde üç veya dört bardak papatya çayı tükettiği takdirde bu sorunlarından kurtulacaktır. Fakat hamile bayanlara papatya çayını tüketmeleri tavsiye edilmez. Çünkü kadında veya çocukta ne gibi etkiler ortaya çıkaracağı tahmin edilemez. Bu yüzden doktora başvurmadan kullanmayınız.
 • Bağışıklık sistemi: Yapılan araştırmalara göre papatya çayını iki hafta boyunca her gün beş bardak içen bir kişide hippurat adlı birleşik artar. Hippurat adlı birleşik vücutta bakterilere karşı savaşmada etkin bir rol oynar. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca Amerikan kimya topluluğu papatya çayının soğuk algınlığında ve virüs etkenli hastalıkların tedavisinde kullanılmasını önermektedir.
 • Adet sancısı: Amerikan topluluklarının yaptığı bilimsel araştırmalar sonucunda düzenli bir şekilde papatya çayı tüketmek amino asitlerden biri olan glisin miktarını artırır. Bu da kas kasılmasına yardım eder ve kişide adet sancıları denilen kas spazmlarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca sedatif etkisinden dolayı kişide adet döneminde ortaya çıkan stres, sinir, gerginlik gibi durumları da ortadan kaldırır. Ayrıca papatya çayı östrojen hormonu salınımını arttırdığı için adet düzensizliklerini giderir. Fakat hormonal dengesizlik gibi hastalığı olan kişiler papatya çayını fazla tüketmemeye dikkat etmelidir.
 • Ağız içi yaralar ve diş eti yaraları: Ağız içi yaralar aftöz ülser olarak da bilinmektedir. Ağız içi yaralarının ve diş etlerinin tedavisinde de papatya çayı kullanılır. Çünkü dış etindeki iltihabı antienflamatuvar etkisiyle ortadan kaldırabilir. Papatya ile yaptığınız çayı ağzınız için gargara suyu olarak kullanın. Bu gargara suyunu gün içerisinde yemeklerden sonra ve yatmadan önce kullanmanız tavsiye edilir. Bu şekilde düzenli kullanıldığınız takdirde yaralarınızın iyileştiğini göreceksiniz. Çünkü ağzınız plaklar ve mikroplardan temizlenecek.
 • Bebek hastalıkları: bebekler de ergin insanlar da olduğu gibi yüksek dozlarda kullanımı önerilmez. Çünkü bebekte istenmeyen semptomlar veya alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle bebekler de ishal, kolik ve ateş gibi hastalıklarıntedavisi için kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise herhangi bir ilaç ile bebeğe papatya çayı içirmekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde ilaç daha az etkili veya beklenilenden daha çok etki gösterebilir. Bir de çayı bebeğe içirmeden önce soğutmalı unutmayınız.
 • Cilt hastalıkları: Papatya çayı cilt iltihaplanmalarında, egzama, mantar, dermatit hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca özellikle egzama ve dermatit hastalığının belirtilerinin azaltılması için kullanılmaktadır. Alerjik durumlar ortaya çıkabileceği için doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Cildinizin papatya çayına karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için elinizin üst kısmına biraz papatya çayı sürüp bekleyiniz. Eğer bir kızarıklık olursa çayı içmekten kaçınmalısınız. Hatta Almanya'da bazı cilt hastalıklarının tedavisinde doktor tarafından önerilmektedir. Ayrıca papatya çayı hem doğal bir cilt nemlendirici olarak hem de cilt rengini açmada, parlatmada kullanılmaktadır. Böylece sağlıklı bir cildiniz olmuş olur. Cilt bakımı için özellikle papatyanın ortadaki sarı kısmının kullanılması önerilir. Çünkü bu bölgede aktif bileşenler çok yoğundur. Bu yüzden cildinizi yumuşatan, akne ve sivilce tedavisinde etkilidir. Papatya çayını saç bakımında da kullanılmaktadır. Özellikle sarı saçlı kişiler saçlarını parlatmak için bu suyu kullanmaktadır. Papatya suyunu banyoda durulama suyu olarak kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca saç rengini bir miktar açmaktadır. Ayrıca kına ile karıştırıp saçınıza uyguladığınız zaman saçınız da gölgeli bir görünüm oluşacak ve köyü renkli saçların renginde biraz açılma olacaktır. Ayrıca papatya suyu saç dökülmesine karşı ve kepeğe karşı etkilidir. Kafa derinin sağlığını koruduğu için kaşıntıları da azaltmaktadır.
 • Yaraların iyileşmesi: Antioksidan özellik taşıdığı için yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Çünkü yaralar antioksidan etkiyle dezenfekte edilmiş olur ve iltihaplar giderilir. Böylece mikropların o bölgede yaşaması kısıtlanır ve yara daha hızlı iyileşir.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Papatya Nasıl Kurutulur?

Papatya Nasıl Kurutulur?

Papatya Çayı Zayıflatır mı?

Papatya Çayı Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Papatya Çayı Alerji Yapar mı?

Papatya Çayı Alerji Yapar mı?

Papatya Suyuyla Saç Açma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Suyuyla Saç Açma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Gribe İyi Gelir mi?

Papatya Çayı Gribe İyi Gelir mi?

Papatya Çayı ile Saç Açma

Papatya Çayı ile Saç Açma

Papatya Çayı İshale İyi Gelir mi?

Papatya Çayı İshale İyi Gelir mi?

Güncel

Papatya Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Papatya Çayı Bebeklere Verilirmi

Papatya Çayı Bebeklere Verilirmi

Güncel

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Papatya Çayı Gaz Giderir mi?

Papatya Çayı Gaz Giderir mi?

Zencefil Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Zencefil Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Kaç Kalori?dir?

Papatya Çayı Kaç Kalori?dir?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Mideye İyi Gelir mi?

Papatya Çayı Mideye İyi Gelir mi?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6