Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının faydaları, oldukça fazladır. Papatya çayı birçok tedavide kullanılan bitki çayıdır. Çok eski tarihlerden beri kullanılan papatya çayı düzgün ve yerinde kullanıldığı zaman oldukça şifalı bir bitkidir. Ancak özel durumları ve önemli sağlık problemleri olan kişilerin doktor kontrolünde kullanması faydalı olacaktır. İlaçların bile fazla kullanıldığı zaman zararları olduğu gibi papatya çayının da faydaları olduğu kadar zararları da ortaya çıkabilecektir. Kullanırken sıcak suya 1-2 tatlı kaşığı papatya çayı atarak 5 dk demleyin. Kaynatma yapmanıza gerek olmamaktadır.

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayının faydaları neredeyse tüm dünya genelinde bilinmekte ve bu nedenle çok sık kullanılmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda fosfor barındırmaktadır. Fosfor vitamini vücutta B vitamini ile hareket etmektedir. Fosfor minerali vücutta önem sırasında ikinci sırada yer almaktadır. Vücutta birçok hayati fonksiyonun yerine getirilmesini sağlamaktadır. Hücrelerimizde bulunan DNA ve Rna moleküllerinin temelini meydana getirmektedir. Fosfor özellikle hücre üzerinde bulunan enerji akışının sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hücre zarının oluşması içinde önemlidir. Papatya çayının faydalarından en önemlisi diyebileceğimiz fosfor içeriği sağlıklı dişler ve kemik yapısının oluşumu ve korunması için, kalp hareketleri, böbrekler ve sinirler içinde önemlidir.

Papatya çayı ve cilt üzerindeki etkileri inanılmaz olmaktadır

Cilt problemleri her yaşta ortaya çıkabilen ve kadın-erkek ayırt etmeden oluşan genel bir problemdir. Özellikle bayanlar bu konuda daha büyük çabalar sarf etmektedir. Cilt yapısının yağ oranı kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Çok yağlı ciltlerde yağlanma sonucu sivilce oluşumu görülebilir. Papatya çayının faydalarından biri de ciltteki yağ dengesinin korunmasını ve sivilce oluşumunun engellenmesi olmaktadır. Tabi bu fayda çayı içerek değil de kaynatılan çayın yüze pamukla tatbik edilmesi ile olmaktadır. Papatya çayı aynı zamanda ciltte oluşan iltihabi durumlarda, mantar ve egzama gibi rahatsızlıklarda da etkili olmaktadır. Papatya çayının faydasının en etkili olduğu bölüm bitkinin sarı olan kısmıdır. Genel olarak aktif bileşenleri bu bölgededir. Aynı zamanda kaynattığınız papatya çayının suyunu soğuttuktan sonra yüzü yıkamak içinde kullanabilirsiniz.

Mide sorunları için papatya çayı

Papatya çayının faydalarından en önemlilerinden biri de sindirim sistemi üzerindeki etkisi olmaktadır. Stres ya da yiyeceklerin oluşturduğu mide kramplarından, mide ekşimesinden ve bulantıdan papatya çayı ile kurtulabilirsiniz. Papatya çayını siyah çay yerine yemeklerden sonra içerseniz daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Stres ve kanser ile mücadelede papatya çayı

Çağımızın büyük sorunlarından biri olan stres hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Stres sonucunda artı olarak vücutta bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunların en önemli iki tanesi uykusuzluk ve kanser hastalıkları. Kanser oluşumu zincirleme olarak gelişebilen bir süreç olabilmektedir. Uzun süre uykusuz kalan vücutta artı olarak stres devam edince bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkacaktır. Bunlardan en önemlisi kanser ve cilt rahatsızlıkları olmaktadır. Özellikle sedef ve egzama gibi cilt sorunlarının tetikleyicisi stres olarak bilinmektedir. Papatya çayının antioksidan ve rahatlatıcı etkisi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Öncelikle gece yatmadan 1 saat önce içilen papatya çayı sinir sisteminin rahatlamasını sağlayacak ve uyku problemini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca düzenli içme alışkanlığı kazanıldığı zaman içeriğindeki antioksidan maddeler vücudun temizlenmesini ve korunmasını sağlayacaktır.

Saçlar üzerinde papatya çayının faydaları nelerdir?

Düzenli saç bakımı yapan biriyseniz bu düzene mutlaka papatya çayını da ilave etmenizi öneririm. Papatya çayını ılık olarak durulama suyu içerisinde kullanabilirsiniz. Bu sayede saç diplerinin beslenmesini sağlayarak daha güçlü ve hacimli saçlar elde edebilirsiniz. Sarı saçlı kişiler daha parlak görünüm için papatya çayından yararlanabilirler. Ayrıca deneyimler sonucunda koyu renkte olan saçlara kına yapacağınız zaman papatya suyunda kınaya karıştırmanız saç renginin daha açık bir görünüm almasını sağlayabilecektir.

Bunların dışında papatya çayının faydalarından biri de bayanların adet döneminde yaşadığı sıkıntıların giderilmesini sağlamaktır. Bu dönemde oluşan ağrıların ve gergin ruh halinin ortadan kalkmasını sağlayarak daha hafif semptomlar ile atlatılmasını sağlar. Papatya çayının faydaları oldukça fazla olmasına karşın kronik rahatsızlıklarınızda hekim bilgisinde tüketmenizde fayda olacaktır. Çünkü böyle durumlarda mutlaka doktorun verdiği bazı ilaçlar kullanıyor olmaktasınız.

Papatya Çayının Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Papatya Çayı Gribe İyi Gelir mi?

Papatya Çayı Gribe İyi Gelir mi?

Güncel

Papatya Çayı Adeti Keser mi?

Papatya Çayı Adeti Keser mi?

Papatya Suyu ile Saç Açma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Suyu ile Saç Açma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı İshale İyi Gelir mi?

Papatya Çayı İshale İyi Gelir mi?

Papatya Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Melisa Çayı Etkileri

Papatya Melisa Çayı Etkileri

Papatya Çayı Kaç Kalori?dir?

Papatya Çayı Kaç Kalori?dir?

Papatya Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Papatya Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6