Ihlamur ve Papatya Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ihlamur ve Papatya Çayı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ihlamur ve papatya çayı, Öncelikle ıhlamur çayının tadını veya damağa gelen lezzetini herkes sevmeyebilir lakin bunun yanında vücudumuza faydasını saymakla bitmez. Ihlamur çayını bizler öncelikli olarak kış aylarında hastalandığımız zaman hastalıkların baş düşmanı olarak tüketiyoruz. Ancak bunun yanında kimi zaman kendimizi çok halsiz hissettiğimiz zamanlarda bitkin olduğumuz zamanlarda da ıhlamur çayını ve beraberinde papatya çayını tüketebiliyoruz. Papatya çayını Uzman hekimler daha çok uyku bozukluklarının tedavisinde bununla beraber gastrit rahatsızlıklarda kullanılmasından yanadır. Papatya çayını ıhlamur çayı ile karıştırılıp içilmesi de ağız iltihaplarını iyileştirerek bireyi sakinleştirmektedir. Ülkemiz genelindE bir baharatçıdan veya marketten papatya çayı istenildiği zaman akla ilk gelen Alman papatyasıdır. Alman papatyasından sonra ülkemizde kullanılan diğer bir tür Roman papatyasından üretilen papatya çayıdır.,

Ihlamur ve papatya çayı nasıl hazırlanır?

Öncelikle iyi bir ıhlamur veya papatya çayı hazırlamak için çayınızın yapraklarının iyice kurumuş olduğundan ve üzerinde nem bulundurmadığından emin olun. Çayınızdan 2-3 yemek kaşığı aldıktan sonra daha önce kaynamaya bıraktığınız yarım litre suyun içerisine atarak 5-7 dakika arasında demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır. Demlendikten sonra çayınızı süzgeçten geçirerek her öğün sonrası tüketebilirsiniz. Uzman hekimler ıhlamur çayının içiminin hoş olmadığını düşünerek hastalarına ıhlamur çayı ila beraber papatya çayının da karıştırılarak tüketilmesini veya çayınız demlendikten sonra bal veya içerisine birkaç damla limon sıkmanızı da uygun görmüşlerdir. Ihlamur ve papatya ağaçlarının çiçeklerinden kuşlar ve böcekler, kurumuş yapraklarından da bu kadar fazlaca faydalanabiliriz.

Ihlamur ve papatya çayı yan etkileri nelerdir?

Saman nezlesine sebep olduğu bilinen papatya çayı içerisinde bulunan Ambrosia adlı bakteriden kaynaklanmaktadır. Eğer sizde de Ambrosia alerjisi var veya kullandıktan sonra olduğundan şüpheleniyorsanız lütfen en kısa süre içerisinde alerji testi yaptırarak doktorunuza başvurun. Bu çayların kullanılması insanları sakinleştirdiği gibi uykusunu da getirebilmektedir bu sebepten ötürü bu çayların kullanımı araba kullanmak gibi bazı aktivitelerden önce içilmemelidir. Çayların kullanımı kişiden kişiye yaşa göre, kiloya göre farklılık gösterebileceği gibi bu konuda kendinize uygun en iyi dozajı doktorunuzun belirlemesi doğru olacaktır. Ayrıca papatya çayı içerisinde fazla miktarda östorojen hormonu bulundurduğu için geçmişinde hormon dengesizliği gibi hastalık veya rahatsızlık geçiren bireyler özellikle papatya çayını kullanmaya başlamadan önce bir Uzman hekime danışmalarında fayda var.

Ihlamur ve Papatya Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni