Papatya Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


Papatya kırlarda yetişen, baş kısmı genel olarak küçük, sarı ve beyaz renkte olan kır papatyaları demektir. Demet şeklinde vazolara konulduğunda, bulunduğu ortamı ısıtan, güzelleştiren zarif çiçeklerdir. Papatya neredeyse her insan için en sevilen çiçekler arasındadır. Hemen her yerde yetişebilen bu narin bitkinin güzel bir çicek olmasının yanında, insan sağlığı için yararlı birçok özelliği de bulunuyor. Papatya mayıs ve ağustos aylarında yetişen, güzel kokulu yıllık otsu biki olan papatya yol kenarları, tarlalar bahçeler ve boş bulduğu her alanda yetişiyor. Günümüzde şifa bulmak amacı ile kullanılıyor.

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayı uyku bozuklukları, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlığında tedavi olarak kullanılıyor. Papatya bitkisi pek çok ilacın içerisinde etken madde olarak kullanılmasını sağlıyor. Dünya genelinde her gün bir milyon bardak papatya çayı tüketiliyor. Ülkemizde olduğu gibi pek çok yerde papatya denildiğinde anlaşılan Almanya (German chamomile) papatyasıdır. Alman papatyasından sonra en çok rastlanan diğer papatya türü ise Roma papatyasıdır.
 • Uykusuzluk bozuklukları tedavisinde kullanılıyor.
 • Papatya romatizmal rahatsızlıklar için kullanılıyor.
 • Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtisini hafifletiyor.
 • Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılıyor.
 • Alerji belirtilerini azaltıyor.
 • Sabah mide bulantısını hafifletiyor.
 • Stresi azaltıyor.
 • Mide kasılmalarını azaltıyor.
 • Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar.
 • Bağırsak sorunlarını azaltıyor.
 • Kasları gevşetiyor ve krampları azaltıyor.
 • Bağırsak hareketlerini artırır.
 • Diş eti hastalıklarını önlüyor.
 • Ağız iltihaplarını iyileştiriyor.
 • Sakinleştirici özelliği vardır.
 • Karaciğeri çalıştırıyor.
 • Kadınların adet dönemi kasılmalarını hafifletiyor.
 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletiyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Boğaz ağrısını alır.
 • Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.
Papatyanın sağlığa faydaları nelerdir?

Papatya çayı tüm dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılan bitkisel çaylar arasında yer alıyor. Papatya yüksek fosfor içeriği ile kemiklerin güçlenmesini sağlıyor ve ruhsal sorunlara, antioksidan etkisiyle kanserle mücadele ediyor. Sinir sistemi sağlığınının korunmasına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Papatya yağı cilt iltihaplanmalarının tedavisinde, egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmesinde kullanılıyor. Doğal bir sakinleştirici olmasının yanı sıra papatya çayı, iltihap önleyici ve kasılmaları önleyici özelliğe sahiptir. Reflü yanmaları, adet kasılmaları, mide ekşimesi ve baş ağrısını azaltıyor.

Kurutulmuş papatya yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen papatya suyu ile cilt bakımı için kullanılıyor. Papatyayı kaynatıp suyu soğuyunca yüz yıkama suyu olarak kullanın. Papatyanın ortasında bulunan ve aktif bileşenlerin çoğunun yeraldığı sarı bölge cildin yumuşamasını, akne ve sivilcelerin görünümlerinin azalmasını sağlıyor. Tahriş olmuş ciltleri temizlemek ve ferahlatmak için de faydalıdır. Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da papatya suyu olarak kullanabilirsiniz. Sarı saçlar için doğal bir parlatıcı olan papatya suyu durulama suyu olarak kullanılır. Kınayla karıştırılıp saça uygulanınca koyu saçların açılmasını, gölgelenmesini sağlıyor.

Papatya çayı nasıl yapılır?

İyi bir papatya çayı hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyerek 3-5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterlidir. Daha sonra papatyayı süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ya da limon ekleyebilirsiniz. Öğünler arası tüketmeniz tavsiye edilir.

Papatya çayının yan etkileri nelerdir?

Saman nezlesine sebep olan yaygın bir ot olan ambrosia ailesinden gelen papatyaya karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için önce bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Kan inceltici ilaç kullananların papatya çayı, suyu ya da yağı kullanılması tavsiye edilmez. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebek ve çocuklarda olabilecek yan etkiler yeterli miktarda çalışma olmadığı için risk almamak için kullanmamanız daha iyi olacaktır. Papatya çayı uyku verdiği için dikkat gerektiren (Araba kullanmak gibi) aktivitelerde önce kullanılmaz. Papatya çayının kullanım miktarı yaşa, kiloya, sağlık durumuna bağlı olarak değişiyor. Bu yüzden size uygun dozajı doktorunuz belirleyebilir. Papatya çayı gibi sinir sistemi üzerinde etkisi bulunan bitki çaylarının aşırı miktarda yani uzun süre kullanılmaz.

Papatya çayı östrojen hormonu etkilerine benzer etkiler yarattığı için geçmişinde hormon dengesizliği sorunları bulunan kadınların önce doktora sorupta içmeleri gerekir. Çayın şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte tüketilmesi çok düşük kan şekerine neden olabilir.

Papatya çayının bilinmeyen faydaları nelerdir?

Papatya suyu deri döküntülerinde ve saç derisindeki kaşıntıların giderilmesinde etkili oluyor. Saçlara parlaklık veriyor. Papatya suyunun saç bakımı için de kullanılıyor. Papatyayı kurutup, sıcak suya atıp, bir süre demlendikten sonra içildiği zaman bronşite karşı çok faydalı oluyor. Papatya çayı ile göze pansuman yapılırsa gözdeki şişlikleri gidermesinde etkili yardımcıdır. Bir miktar kır papatyasını demleyin ve süzdürün sonra ılımaya bırakın. Daha sonra diş fırçanızı papatya suyuna daldırıp dişlerinizi fırçalayın. Ayda 2-3 kullanmak yeterli oluyor. Aynı zamanda nezle, gastrit ülser, mide yanması sinir ve romatizma ağrılarına da iyi geliyor. Papatya çayı daha hesaplı bir çözüm hem de kendiniz evde uygulayabilirsiniz ya da şampuanınıza katarak kullanabilirsiniz. Saçlarınıza parlaklık veya hesaplı bir çözüm içinde papatya suyunu evde kendiniz uygulayabilir ya da şampuanınıza katarak kullanabilirsiniz.

Papatya Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Papatya Melisa Çayı Etkileri

Papatya Melisa Çayı Etkileri

4 Aylık Bebeğe Papatya Çayı Verilir mi?

4 Aylık Bebeğe Papatya Çayı Verilir mi?

Rüyada Papatya Toplamak Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Papatya Toplamak Rüya Yorumu ve Anlamı

Papatya Çayı Alerji Yapar mı?

Papatya Çayı Alerji Yapar mı?

Papatya Nasıl Kurutulur?

Papatya Nasıl Kurutulur?

Güncel

Papatya Çayı Adeti Keser mi?

Papatya Çayı Adeti Keser mi?

Güncel

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?