Papatya Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Papatya Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının cilde faydaları, Papatya doğada ve kırlarda büyüyen en şifalı bitkiler arasında yerini almaktadır. Cilt üzerinde oldukça faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sadece cilt üzerinde değil sağlık açısından da oldukça fayda sağlamaktadır. Normal çaylardan sonra en çok tercih edilen papatya çayı olmaktadır. Özellikle de ilk baharın gelmesiyle birlikte kullanımı yapılır. Pek çok güzellik uzmanları doğal bitkiler arasında papatya çayını en çok tavsiye etmektedir. Hatta papatya birçok bakım ürünlerinin içerisinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Örneğin makyaj malzemelerinde, şampuanlarda, tonik temizlemelerde, vücut losyonlarında vb. Ürünlerde bulunmaktadır. Cilde oldukça faydası olan bu bitkinin ilkbaharda toplanması ile kurutularak kışa hazırlık yapılması da oldukça mantıklıdır. Ayrıca cilt üzerinde hiçbir yan etkisi yaratmamaktadır ve rahatlıkla kullanılabilir. Kışın ise çayı hazırlanarak bakım için kullanılabilir. Papatya çayının cilde faydaları saymakla bitmemektedir.

Papatya çayının cilde faydaları nelerdir?
 • Papatya çayının cilde faydaları arasında ilk sırada cilt sağlığını koruması yerini alır. Oldukça etkili antioksidan bulunduran papatyanın çayı hazırlanarak cilt üzerinde nemlendirici olarak kullanılır. Günlük olarak taze taze hazırlanan papatya çayı cildi temizlemek için kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra cilt renginin açılmasını sağlar ve cilde canlılık verir.
 • Ciltte hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklara ve lekelere oldukça faydalıdır.
 • Ciltte meydana gelen göz etrafı şişliklerine ve morarmasına oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Ergenlik döneminde meydana gelen sivilce ve aknelerle kolaylıkla başa çıkarak kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Hatta tekrarlanmasını önler.
 • Yazın güneşten etkilenerek yanık meydana gelen ciltte onarım sağlar ve derinin eski haline gelmesine yardımcı olur.
 • Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ciltteki ölü hücreleri temizleyerek cilde parlaklık verir.
 • İçerisindeki antioksidan sayesinde ciltte meydana gelen herhangi bir yaranın hızlı bir şekilde dezenfekte olmasını sağlar ve kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Yara üzerindeki iltihap ve mikropları anında öldürmektedir.
 • Tempolu iş hayatı ve stres yüzünden meydana gelen bütün cilt sorunları ile kolaylıkla başa çıkmaktadır.
 • Papatya çayının cilt üzerindeki faydaları arasında bir de saç sağlığı yerini almaktadır. Saca uygulanması halinde meydana gelen saç dökülmesine son verir ve saç diplerine güç verir. Ayrıca kırıkları onarır ve saca doğal bir görünüm kazandırır.
 • Papatya çayının makyaj temizleme özelliği sayesinde bütün kiri kolaylıkla çıkartır ve gözenekleri temizler. Ancak kuru ciltlerde mutlaka üzerine nemlendirici krem kullanılmalıdır.
 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen kırışıklıkları azaltmaya ve kırışıklıkların geç oluşmasına sebep olur.

Papatya Çayının Cilde Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Papatya Çayı Süt Yapar mı?

Papatya Çayı Süt Yapar mı?

Güncel

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Güncel

Papatya Çayı Adet Söktürürmü?

Papatya Çayı Adet Söktürürmü?