papatyacayi.gen.tr https://www.papatyacayi.gen.tr Papatya Çayı, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, papatyacayi.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sat, 21 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Papatya Kurabiye https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-kurabiye.html Tue, 27 Nov 2018 08:02:31 +0000 Papatya kurabiye, görsel hamur işlerini hazırlamayı seven kişilere mutlaka tavsiye edeceğimiz bir tariftir. Bu kurabiyeyi özel günlerinizde, çay partilerinde konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Çocuklarınızda bunları sevecektir. Papatya kurabiye, görsel hamur işlerini hazırlamayı seven kişilere mutlaka tavsiye edeceğimiz bir tariftir. Bu kurabiyeyi özel günlerinizde, çay partilerinde konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Çocuklarınızda bunları sevecektir. Kurabiyelerin görünümü papatyayı andırdığından, bu isimle anılan kurabiyelerin lezzeti de harika. Üstelik uzun süre tazeliğini koruyan bir hamuru var. Kurabiyenin hazırlanması da sizi fazla üzmez. Her zaman elinizin altında olan malzemelerle canınız istediğinde bu kurabiyeleri yapabilirsiniz. Dilerseniz birlikte papatya kurabiye tarifini yapmaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Papatya kurabiye için gerekli malzemeler
 • 250 gram tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 3 yeme kaşığı pudra şekeri
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • Alabildiği kadar elenmiş un
Papatya KurabiyePapatya kurabiye yapılışı

Öncelikle yoğurma kabının içine oda sıcaklığındaki tereyağını ve pudra şekerini koyun. Buna vanilyayı ve kabartma tozunu da ilave ederek, iyice yoğurun. Karışım iyice özdeşleştiği zaman içine sıvı yağı koyarak, yoğurmaya devam edin. Hamuru 2 eşit parçaya bölerek ayırın. Bezelerin birisine kakao ilave ederek, yeniden yoğurun. Bezelerin biri beyaz hamur olarak kalacak. 

Şimdi hamurlardan fındık kadar parçalar alarak bunları elinizle yuvarlayın. Beyaz olan yuvarlağın çevresine 6 tane kadar kakaolu hamurdan hazırladığınız yuvarlaklardan tutturun. Bazı papatya kurabiyelerini de tam tersi hazırlayın. Yani ortasını kakaolu, çevresini beyaz hamurdan yapın. Bunları içini yağladığınız ya da yağlı kağıt açtığınız fırın tepsisine yerleştirin. Bu arada fırınınızı 180 derecede ısıtın. Tüm kurabiyeleri hazırladıktan sonra, kızan fırına koyarak pişirin. Ancak papatya kurabiye çabuk pişecektir. Bu nedenle fırını takibinize alırsanız iyi olur. Daha sonra ılınmış kurabiyeleri konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun. 


]]>
Turuncu Papatya https://www.papatyacayi.gen.tr/turuncu-papatya.html Tue, 27 Nov 2018 23:35:23 +0000 Turuncu papatya bitkisi, hemen hemen her toprakta büyüyebilen diğer bir adıyla aynı safa çiçeği olarak bilinen bu papatya yılın her ayı bulunmaktadır. Turuncu papatya 12 yüzyıldan beri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Turuncu papatya bitkisi, hemen hemen her toprakta büyüyebilen diğer bir adıyla aynı safa çiçeği olarak bilinen bu papatya yılın her ayı bulunmaktadır. Turuncu papatya 12 yüzyıldan beri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelerde tıbbi amaçlı kullanımı sağlanmıştır. Günümüzde aşağı yukarı her kıt'ada yetişme alanı bulan turuncu papatya, ilaç sektöründe cilt hastalıklarını ve cilt yaralanmalarını gidermek amacıyla üretilen bazı merhemlerin içeriğinde aktif bileşen olarak yer almaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde doğal olarak yetişmesiyle birlikte en çok Avrupa, Batı Asya ve Amerika Birleşik Devletlerinde yetişme alanı bulur. Papatya, kasımpatı ve yaku botuyla aynı aileden olan turuncu papatya dalları 30-60 santim arası uzayabilmektedir. İlkbahar aylarında çiçek açan turuncu papatya kurutulmuş taç yaprakları çeşitli kültürlerde ilaç yapımında kullanılır. Turuncu papatya çiçeği yaprakları genel olarak ağız yoluyla alınmamaktadır. Turuncu papatya daha çok çiçek yapraklarıyla hazırlanan kremler kesik tedavisinde, yanıkların tedavisinde harici olarak kullanılmaktadır. Turuncu papatyanın Latincesi Calendula Officinalis olarak bilinmekte ve kadife çiçeği olarak da adlandırılan turuncu papatya ürünlerini şampuanların içerisinde, öz olarak, yağ ve çay şeklinde bulunabilir. Hangi forma olursa olsun turuncu papatya ürünleri ışık ve nemden korunarak muhafaza edilmesi gerekmekte, raf süresi 3 yılı aşan ürünler kullanıma sunulmamalıdır.

Turuncu papatya, antibakteriyel bir özelliğe sahiptir. Kulak enfeksiyonlarında kullanımı sağlanır. Vücutta kolajen üretimini arttırmaktadır. Boğaz ağrılarının oluşumunu yok eder.Vücudu toksinlerden arındırır ve ağız içi iltihaplanmalara karşı kullanımında oldukça fayda vardır. Mide kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Mide ülserine oldukça iyi gelir. Turuncu papatya yüksek miktarda antioksidan madde içerir bu sayede kramp oluşumlarını önler, sindirimi kolaylaştırır ve sakinleştirici etkisi olmaktadır. Bu etkileri oluşturan turuncu papatya çayı hazırlanışı ise;

Turuncu Papatya Çayı

Turuncu papatya çayı hazırlamak için turuncu papatya çiçeğinin kurutulmuş yaprakları kullanılmaktadır. Tavsiye edilen oran, 1 bardak turuncu papatya çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı turuncu papatya kurusu kullanımıdır. Kurutulmuş turuncu papatya yapraklarını kaynamış suya koyarak daha sonra 10 dakika bu şekilde bekleyin. Birkaç denemeden sonra çayın tadına göre kendi ölçünüzü belirlemelisiniz. Günde 10-15 gram turuncu papatya çiçeğinden 2-3 bardak çay hazırlayarak içebilirsiniz. Turuncu papatya yapraklarını farklı bir şekilde tüketmek isterseniz eğer salatalarda kullanabilirsiniz.

Turuncu Papatya

Turuncu Papatya Çiçeğinin Sağlığa Faydaları

Turuncu papatya çiçeğiyle hazırlanan merhemler, sular, özler genel olarak cilt yaralanmalarında, yanıklarda ve kesik tedavisinde kullanılmaktadır. Turuncu papatya bu tip yaraların daha hızlı iyileşmesinde oldukça fayda sağlar. Turuncu papatya merhemi ayrıca basur tedavisinde kullanılır. Etkileri hususunda bilimsel bir araştırma sonucu olmamaktadır fakat uygulamalar sonucunda yaralı bölgeye olan kan akışını hızlandırarak hücrelerin daha çok oksijen almasını sağladığı test edilmiştir. Bitki uzmanları turuncu papatya çiçeği yağını güneş yanığına karşı da önermektedirler. Deri iltihabı tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle meme kanserinden dolayı radyasyon terapisi gören bayanların ciltlerinde oluşan iltihaplar için tavsiye edilir.

Turuncu Papatya Yan Etkileri

Turuncu papatya, çocuklarda sadece harici olarak kullanılması gerekmektedir. Cilt yaralanmalarında etkili olmasına rağmen açık yaralarda doktor gözetimi olmadan kullanılmamalıdır. Papatya ailesinden çiçeklere alerjisi olan kişilerin turuncu papatyaya alerjisi olma olasılığı da oldukça yüksektir. Turuncu papatya alerjisi kendini deride kız]]> Papatya Nasıl Kurutulur https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-nasil-kurutulur.html Wed, 28 Nov 2018 14:32:04 +0000 Papatya nasıl kurutulur, Dışarıdan devamlı hazırlıklı aldığımız papatya çaylarını  hanede kendiniz kurutup yapmayı denediniz mi Papatyaları kurutmak amaçlı önce tabiattan toplu papatya olması kuraldır. Arabaların Papatya nasıl kurutulur, Dışarıdan devamlı hazırlıklı aldığımız papatya çaylarını  hanede kendiniz kurutup yapmayı denediniz mi Papatyaları kurutmak amaçlı önce tabiattan toplu papatya olması kuraldır. Arabaların, inşaatların meydana geldiği yöntem kenarlarındaki papatyalar çay yapımına uyumlu değil. Topladığınız papatyaları  hafifçe sudan geçirip  kağıt havlu ile kuruladıktan ardından mikrodalganın cam tepsisine serin. Ve fazla  güce ayarlayarak  max 3 dk da kurutun. Ek olarak ardından kavanoza koyup saklayın. 


Mikrodalga dışı kuruturken serin bir yerde ve güneşten uzak  kurutmanız gereklidir. Ama kuruması uzunca süreceğinden toza maruz kalması ve  aromasını mağlubiyet hali da epeyce çok. Kurumuş çiçekleri bazen bir kitap yaprağının içinde, bazen süs eşyalarıyla bütünlenmiş bir aranjmanda buluruz. Kurutulmuş bir çiçek anılarımızda koltuk edinirken, çevremizi süslemekte de daima onlar kullanılmıştır. Sevdiğimiz, beğendiğimiz veya nadide çiçekleri uzunca seneler tüm güzelliğiyle savunup sergileyebilmek amaçlı, onları kurutarak saklamaya çalıştık. İşte bu makalede çiçeklerimizi ne türlü kurutabileceğiniz ile ilgili veriler vermeye çalışacağım. Çiçek kurutmada önce ilgi edilecek esaslar; kurutulacak çiçeğin renginin ve şeklinin korunmasıdır. İlk önceleri müesseseye şartlarında bu unsurlara sağlam çiçeklerin seçim edilirken sonraları şekil ve rengin savunmasını temin edecek yollar geliştirilmiştir. Çiçek kurutmada kurutulacak bitkinin gelişim sürecindeki aşama ve toplanacağı zaman mühimdir. Ek olarak sıkı netice ele geçirmek amaçlı çiçeklerin nemin az meydana geldiği bir gün içerisinde, erken çiği veya akşam nemi vurmadan toplanmalı ve kurutma işlemine elbet tutulmalıdır. 

Papatya Nasıl Kurutulur
Çiçek kurutmada kullanılan başlıca yollar şunlardır: 
 • Hava ile kurutma 
 • Presleyerek kurutma 
 • Griselin ile kurutma 
 • Kumda kurutma 
 • Borax ile kurutma 
 • Silisyum ile kurutma 
 • Mikro dalga fırında kurutma 
 • Hava İle Kurutma 
En natürel kurutma meydana gelen havada meydana gelen ile kurutma yönteminde hiçbir kimyevi kullanılmaz. Kurutma işlemi sıkı havada meydana gelen meydan, sıcak olan, kuru, temiz, karanlık veya loş ışıklı bir ortamda yapılmalıdır. Kurutma işlemi ne denli sıcak olan ve kuru bir ortamda yapılırsa o denli çabuk olabilir ve deformasyon azalır. Bununla birlikte ışık meydan ortamlarda çiçeğin renginde solma olabilmektedir. Bu sebeple kurutma koşulları sıkı hazırlanmalıdır. 

Presleyerek Kurutma, Presleyerek kurutma yönteminde çiçek preslendiği amaçlı derinliğini kaybederek yassı 2 boyutlu bir görünüme girer.  Bu sebeple kalın ve etli çiçeklerin amaçlı uyumlu bir yöntem değildir. Kurutulmak istenen çiçek kurutma kağıdı arasına yerleştirilerek uyumlu oranda pres altına sokulur. 

Griselin ile Kurutma, Griselin ile kurutma çok fazla etli ve kalın yapraklı çiçek amaçlı ideal bir yoldur. Griselin kurutulan çiçeklerin uzunca seneler bozulmadan saklanabilmektedir. Bu işlem esnasında yaprak ve çiçeklerde nitelik değişimleri görülmektedir.   

Kumda Kurutma, Hava ile kurutma çok fazla çiçekte gösterişli meydana gelmesine nazaran tüm çiçeklerin bu formülle gösterişli bir şeklinde kurutulamamaktadır. Presleme yöntemi de çiçeğin şeklini bozduğu amaçlı kumda kurutma yöntemi geliştirilmiştir. İşlem esnasında kullanılacak kum çok fazla ince taneli ve içerisinde bulunan minarelerden, organik maddelerden ve milden arındırılmış olmalıdır. 

Borax İle Kurutma, Kumda kurutma yoluyla aynı olarak uygulanır ama kumdan ek olarak hafif meydana gelen borax çiçeğin şeklinin bozulmaması amaçlı seçim edilmektedir.  

Silisyum İle Kurutma, Bu yolda yeniden kumda kurutma yoluyla bir fark yokt]]> Bebeklere Papatya Çayı https://www.papatyacayi.gen.tr/bebeklere-papatya-cayi.html Wed, 28 Nov 2018 21:41:25 +0000 Bebeklerde Papatya Çayı, Papatya çayı hem büyüklere hem küçüklere oldukça faydalı olan şifalı bir bitki çayıdır. Papatya çayı mide kramplarına, gaz spazmlarına karşı oldukça faydalı olan bir bitki çayıdır. Al Bebeklerde Papatya Çayı, Papatya çayı hem büyüklere hem küçüklere oldukça faydalı olan şifalı bir bitki çayıdır. Papatya çayı mide kramplarına, gaz spazmlarına karşı oldukça faydalı olan bir bitki çayıdır. Altı ayını dolduran bebeklerde papatya çayı kullanımının herhangi bir sakıncası görülmemektedir. Yetişkinlerde baş ağrısına, uykusuzluk problemleri yaşadıklarında papatya çayının şifasından faydalanabilirler. Bebeklerde papatya çayı kullanımının oldukça rahatlatıcı bir etkisi görülmektedir. Fakat papatya çayı alırken çok dikkat edilmesi gerekir. Bazı papatya türleri zehirli olabilir ve onları diğerlerinden ayırt etmek neredeyse imkansız olan bir durumdur. Papatyayı aktarlardan açık olarak almamakta fayda vardır. Unutmayın ki bebekler bitki çaylarından zarar görebilirler. Bu makalemizde bebeklere papatya çayı verilir mi ve papatya çayı bebeklerde ne işe yarar hususunda açıklama oluşturacağız. Bu kapsamda ilk olarak papatya çayı bebekleri uyutmada etkili bitki çayları arasında ilk sırayı almaktadır. Bebeklerin uyuyamama nedenlerinden bir tanesi bebeklerin kendilerini rahat ve huzurlu olarak hissetmemeleri. Papatya çayının doğal sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğundan dolayı bebeklerin uykuya kolay dalmasına ve rahatlıkla uyumalarına yardımcı olur.

Bebeklerde Papatya Çayı Kullanımı Nasıl Yapılır

Bebeklerde papatya çayı kullanımında öncelikle 6 aylık dönemin doldurulmuş olması gerekmektedir. Papatya çayı yada herhangi bir bitki çayı 6 ayını doldurmamış bebeklere verilmemelidir. Bebeğinize ilk kez papatya çayı içirecekseniz eğer ilk önce doktor tavsiyesi alınması gerekmekte ve az bir miktarla bebeğe papatya çayı verilerek başlanması gerekmektedir. Bebeklerde fazla tüketilen papatya çayının olumsuz etkisi olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Bebeğinize 1 yıldan daha çok süre beklemiş olan papatyalardan hazırlanan çay verilmemelidir. Taze olarak hazırlanan papatya çayı soğutulduktan sonra bebeğe içirilmesi gerekir. Açıkta satılan papatya alınmamalıdır. Taze ve güvenilir olması amacıyla bir eczaneden yada güvenilir aktarlardan temin edilmelidir. Hazır çaylardan ve papatya çayında şeker kullanımından kaçınmak gerekir. Papatya çayı damak tadı olarak bebeklere uygun olan ve zararı oldukça azdır. Bundan dolayı papatya çayını soğutarak biberona doldurulup su gibi verilir. Fakat bu hususta yani bebeklerde papatya çayı kullanımında aşırıya kaçmamak ve bir doktora danışmakta fayda olacaktır.

Bebeklere Papatya Çayı

Bebeklerde papatya çayı gaz oluşumu açısından oldukça faydalıdır. Yüksek bağırsak aktiviteleri nedeniyle bebeklerde gaz oluşumu sıkça rastlanan bir problem olmaktadır. Bu problem bebeklerde huzursuzluğa neden olur. Bebeklerde gaz oluşumuna karşı bitkisel doğal içeceklerden biride papatya çayıdır. Bebeklere papatya çayı verilebilir mi, bebeklerde papatya çayı kullanımın ne işe yaradığı içerikli makalemizde son olarak bebeklerde papatya çayı ishale karşı etkili olduğunu belirtmek istiyorum. Bebekler de ishal normalden sık ve sulu dışkılama şeklinde kendisini göstermektedir. Papatya çayı bebeklerde ishali kesme etkisi yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de aynı şekilde fayda sağlamaktadır.

Papatya Çayının Bebeklerde kullanımında Zararları: Papatya çayının birçok açıdan faydası olduğunu detaylı olarak belirttik. Papatya çayı kullanımının çok geniş yelpazede sağlığa şifa ürettiğini gördük. Fakat papatya çayı daha fazla yani aşırı tüketimden kaynaklanan bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bunun haricinde bebeklerde ve anne adayı hamile bayanlarda ve emzirme döneminde olan annelerin papatya çayı tüketirken çok dikkat etmeleri gerekir, gerekirse doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir. Bebeklerin yanı sıra büyüklerde papatya çayı mide rahatsızlıklarında, tansiyon ve şeker hastalarının papatya çayı tüketimini uzman bir doktora danışarak yapmaları öne]]> Papatya Çayı Faydaları https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayi-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 08:56:21 +0000 Papatya Çayı Faydaları, genel olarak dünya genelinde tüketilmesi giderek yaygınlaşmakta olan ve bir çok hastalıklara fayda sağlamaktadır. Papatya çayı faydaları yüzyıllar öncesinden bu yana bir çok ülkede bilinçli olarak b Papatya Çayı Faydaları, genel olarak dünya genelinde tüketilmesi giderek yaygınlaşmakta olan ve bir çok hastalıklara fayda sağlamaktadır. Papatya çayı faydaları yüzyıllar öncesinden bu yana bir çok ülkede bilinçli olarak bilinmekte olup tüketilmektedir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda bilimsel olarak faydaları belirtilmiştir. Papatya çayı ülkemizde de aynı şekilde yüzyıllar öncesinden bu yana kullanılmaktadır. Ve bir çok hastalıklara şifa niteliği taşımaktadır. Fakat belirtmek gerekirse şu anda hazır olarak satılmakta olan papatya çaylarının bir çoğunda bu faydalardan üst düzeyde faydalanmak pek mümkün değildir. Çünkü papatya çok hassas birer bitkidir. Bundan dolayı, papatyaları toplarken kurutulması için asla güneş ışığına maruz bırakmadan kurutulması gerekmektedir. Kurutulduktan sonra üzerinden minimum bir yıl kadar süre geçtiği takdirde faydaları bakımından azalma olacak ve hatta kullanılması önerilmez. Bundan dolayı kendi imkanlarınız ile toplayarak ve saplarını ayrıştırdıktan sonra güneş görmeyen ortamda kurutulmasını sağladıktan sonra tükettiğiniz takdirde papatya çayı faylarından maksimum düzeyde yararlanmış olabilirsiniz. Bizde sizler için papatya çayının faydalarını maddeler halinde açıklayacak olursak;

Papatya Çayı Faydaları
 • Papatya çayı faydaları, arasında en yaygını uyku problemi çeken hastalar için oldukça etkilidir. 
 • Papatya çayı faydaları, bir diğer önemli faydası gerginlik ve streslere bağlı kasılmalar ve diğer sinir hastalıkları için kullanılmakla birlikte aynı zamanda ileri  zamanlarda sinir hastalıklarının oluşmasını önleme niteliğindedir.
 • Papatya çayı faydaları, bir diğeri ise kemik ve eklem ağrıları ile birlikte özellikle romatizma hastaları için oldukça etkilidir.
 • Papatya çayı faydaları, en etkili olan faydaları arasında gösterilen sindirim kolaylıkları ve sindirim hastalıklarına bağlı olarak özellikle mide ve bağırsakta bulunan yaralar ve rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.
 • Papatya çayı faydaları, günümüzün en büyük sorunu olarak gösterilen rahatsızlıklar arasında belirtilen depresyonlarda ve özellikle kaygılanmalara bağlı olarak oluşan rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Bir fincan tüketildiği takdirde direkt olarak rahatlatıcı etki yapmaktadır.
 • Papatya çayı faydaları, bayanlarda oluşan kadın hastalıklarında ve özellikle adet dönemi başlangıcında oluşan kasılmalara bağlı olarak oluşan ağrıları giderici etkileri mevcuttur.
 • Papatya çayı faydaları, genel olarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere bağlı oluşan rahatsızlıklara karşı bu virüslere karşı vücudunuzun reaksiyon göstermesini sağlayarak virüslerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Papatya çayı faydaları, Bel ve boyun bölgelerinde fıtık veya kanal daralmasına bağlı oluşan rahatsızlıklardan ve başka kaynaklı olarak bel ve boyunlarda oluşan ağrı ve sancıları gidermektedir.
 • Papatya çayı faydaları, solunum yolları hastalıklarında ve nefes darlığı gibi hastalıklarda oldukça etkilidir. Özellikle bir fincan papatya çayını sıcak iken tüketilmesi ile birlikte direkt olarak boğazlara fayda sağlamakta ve boğazlara bulunan iltihaplanmalara karşı etkili faydaları olduğu saptanmıştır.
 • Papatya çayı faydaları, boğazlarda etkili olduğu kadar ağızlarda oluşan apselerde de oldukça etkili sonuçlar alındığı bilinmektedir.
 • Papatya çayı faydaları, Ağızlarda iltihaplanmaları gidermekle birlikte aynı zamanda diş eti sağlığı içinde oldukça etkilidir. Diş eti hastalıklarında fayda sağlamakla birlikte ileri dönemler için diş eti rahatsızlıkları önlemekte ve güçlendirmektedir.
 • Papatya çayı faydaları, özellikle sık sık gerçekleşen kramplar ve bacak ağrıları ile kas ağrıları gibi rahatsızlıklara oldukça fayda sağlamaktadır. Ve bu rahatsızlıkların geçmesinde etkili rol oynamaktadır.
 • Papatya çayı faydaları, genel olarak bir çok kişide farklı nedenlere bağlı olarak oluşan ale]]> Hamilelikte Papatya Çayı https://www.papatyacayi.gen.tr/hamilelikte-papatya-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 23:09:29 +0000 Hamilelikte papatya çayı, insan sıhhati açısından faydalı meydana geldiğini bildiğimiz nebat ve nebat çayları hata kullanıldığında sıhhatimizi negatif istikamette etkiliyor. Peki ya gebelik çağında nebat çaylarının n Hamilelikte papatya çayı, insan sıhhati açısından faydalı meydana geldiğini bildiğimiz nebat ve nebat çayları hata kullanıldığında sıhhatimizi negatif istikamette etkiliyor. Peki ya gebelik çağında nebat çaylarının ne türlü kullanılması gerektiğini biliyor musunuz Hamilelikte nebat çayı tüketimi konusunda Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Erdem Yeşilada şu verileri verdi: 
 
Hamilelik çağında en sık deklarasyonlan sorunlar; erken bulantıları, yorgunluk, sindirim sorunları, mide yanması, kabızlık, üriner enfeksiyonlar ve soğuk algınlığıdır. Bunların haricinde kadın adayının diyabet veya kalp-damar hastalıkları gibi süreğen sağlık sorunları amaçlı devamlı veya ağrıları amaçlı belirli bir aşamada kullanmak zorunda olduğu ilaçlar yer almaktadır. Fakat gebelik çağında gerek kadın ve gerekse bebeğin sıhhati açısından ilaç ve bitkisel çaylar dahil olmak üzere natürel ürünlerin kullanımından olabildiğince kaçınılır. Gebelik çağında kullanılacak ilaçların mümkün risklerini; fazlalaşan az tehdidi, ceninde yöntem açabileceği anormallikler model gruplandırabiliriz. Bilhassa önce üç aylık dönemde böyle hususlar nihai derece mühimdir. Belli başlı birtakım bitkisel çayların içerisinde yer alan faktör maddeler bilhassa çocuklarda ve hamile bayanlarda sıkıntılara sürükleyebilir. Eczaneden edinilen ilaçların içerdikleri faktör maddelerin her bir tanesi ve miktarları tam olarak model bilindiği takdirde bitkisel çaylar birden sık sık sık faktör madde içerebiliyor ve faktör madde miktarının tam olarak model bilinmesi imkansızdır. Hamile  hanımlar benzer nebat çayından gün içerisinde 2 fincandan sık içmemelidirler. Çeşitli çaylar içtiklerinde ise 5 fincanı geçmemelerinde yarar vardır. Söz gelişi uzmanlara ve kadın doğumculara yönelik yeşil çay hamile hanımlar amaçlı önerilmemektedir. Kekik çayı ise tansiyonu yükselttiği amaçlı kullanılmamalıdır. Ama rezene, yasemin, papatya çayları içilebilir. Adaçayı antiseptik özelliğinden dolayı gün içerisinde 2 fincana çıkmamak şartıyla içilebilir. Ihlamur, açık ve limonlu olmak şartıyla normal siyah çay tüketilebilir. Gebelik çağında kullanılan bitkisel ilaçlar konusunda Norveç'te 578 kişide sorgulama taktiği ile sürdürülen bir çalışmada, katılanların yüzde 57,8'lik bir bölümünün gebelik çağında bitkisel ilaç kullandığı belirlemiş. Asla erken dönemde kullanılmamalı, 8 aydan sonra]; rahatlatmak ve sindirime destekçi olmak üzere papatya (üzere 13); erken bulantısı ve sindirimi kolaylaştırmak amaçlı tıbbi nane (%10), soğuk algınlığına karşı rehabilitasyonu ve bağışıklık sistemini destek vermek üzere Ekinezya (%5). 
 Hamilelikte Papatya Çayı
Papatya güvenilir 
 
Papatya gerek kadın ve gerekse bebekler amaçlı emin bir nebat meydana geldiğini söyleyen Prof.Dr. Erdem Yeşilada, 'hafif yatıştırıcı tesirinin yanında gaz giderici, ödem söktürücü nitelikleri ile gebelik çağında kullanılması önerilebilir. Fakat annenin polen alerjisi geçmişi varsa papatya kullanmaması gereklidir. İlgi edilmesi gereken bulunan başka bir mühim husus ise, gerçek papatya türü başka bir deyişle mayıs papatyası veya Alman papatyası olduğundan emin olunmalıdır. Ehil olmamış kimseler açısından biriken papatya gibi birtakım bitkilerde yer alan zarar veren maddeler (pirazolidin alkaloitleri) bebeklerde karaciğer damar tıkanması (HVO) sonucu zehirlenmeler yöntem açmaktadır. Bu sebeple, açıkta satılan ürünlerden kaçınılmalı, kesinlikle emin şirketlerin mahsulleri kullanılmalıdır' olarak sohbet etti. Gebelik çağında gelişen enfeksiyonlu hastalıklarda antibiyotik ve başka ilaçların kullanılması mümkün rizikoları sebebiyle seçim edilmez. Fakat annenin sıhhati amaçlı gereken vaziyetlerde kullanılması zaruridir. Bu yönden gebelik çağında kolay tedbirler ile olabildiğince hastalıklardan korunmak mantık bir yaklaşım olacaktır. Yeniden soğuk algınlığına karşı faydalı olabilecektir.]]> Papatya https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya.html Fri, 30 Nov 2018 00:26:32 +0000 Papatya kırlarda yetişen, baş kısmı genel olarak küçük, sarı ve beyaz renkte olan kır papatyaları demektir. Demet şeklinde vazolara konulduğunda, bulunduğu ortamı ısıtan, güzelleştiren zarif çiçeklerdi
Papatya kırlarda yetişen, baş kısmı genel olarak küçük, sarı ve beyaz renkte olan kır papatyaları demektir. Demet şeklinde vazolara konulduğunda, bulunduğu ortamı ısıtan, güzelleştiren zarif çiçeklerdir. Papatya neredeyse her insan için en sevilen çiçekler arasındadır. Hemen her yerde yetişebilen bu narin bitkinin güzel bir çicek olmasının yanında, insan sağlığı için yararlı bir çok özelliğide bulunuyor. Papatya mayıs ve ağustos aylarında yetişen, güzel kokulu yıllık otsu biki olan papatya yol kenarları, tarlalar bahçeler ve boş bulduğu her alanda yetişiyor. Günümüzde şifa bulmak amaçı ile kullanılıyor.

Papatya çayının faydaları:

Papatya çayı uyku bozuklukları, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlığında tedavi olarak kullanılıyor. Papatya bitkisi pek çok ilacın içerisinde etken madde olarak kullanılmasını sağlıyor. Dünya genelinde her gün bir milyon bardak papatya çayı tüketiliyor. Ülkemizde olduğu gibi pek çok yerde papatya denildiğinde anlaşılan  Almanya (German chamomile) papatyasıdır. Alman papatyasından sonra en çok rastlanan diğer papatya türü ise Roma papatyasıdır.
 • Uykusuzluk bozuklukları tedavisinde kullanılıyor.
 • Papatya romatizmal rahatsızlıklar için kullanılıyor.
 • Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtisini hafifletiyor.
 • Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılıyor.
 • Alerji belirtilerini azaltıyor.
 • Sabah mide bulantısını hafifletiyor.
 • Stresi azaltıyor.
 • Mide kasılmalarını azaltıyor. 
 • Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar.
 • Bağırsak sorunlarını azaltıyor.
 • Kasları gevşetiyor, ve krampları azaltıyor.
 • Bağırsak hareketlerini artırır.
 • Diş eti hastalıklarını önlüyor.
 • Ağız iltihaplarını iyileştiriyor.
 •  Sakinleştirici özelliği vardır.
 • Karaciğeri çalıştırıyor.
 • Kadınların adet dönemi kasılmalarını hafifletiyor.
 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletiyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Boğaz ağrısını alır.
 • Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.
Papatya
Papatyanın sağlığa faydaları nelerdir

Papatya çayı tüm dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılan bitkisel çaylar arasında yer alıyor. Papatya yüksek fosfor içeriği ile kemiklerin güçlenmesini sağlıyor ve ruhsal sorunlara, antioksidan etkisiyle kanserle mücadele ediyor. Sinir sistemi sağlığınının korunmasına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Papatya yağı cilt iltihaplanmalarının tedavisinde, egzema, mantar gibi cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmesinde kullanılıyor. Doğal bir sakinleştirici olmasının yanı sıra papatya çayı, iltihap önleyici ve kasılmaları önleyici özelliğe sahiptir. Reflü yanmaları, adet kasılmaları, mide ekşimesi, ve baş ağrısını azaltıyor.

Kurutulmuş papatya yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen papatya suyu ile cilt bakımı için kullanılıyor. Papatyayı kaynatıp suyu soğuyunca yüz yıkama suyu olarak kullanın. Papatyanın ortasında bulunan ve aktif bileşenlerin çoğunun yeraldığı sarı bölge cildin yumuşamasını, akne ve sivilcelerin görünümlerinin azalmasını sağlıyor.Tahriş olmuş ciltleri temizlemek ve ferahlatmak için de faydalıdır. Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da papatya suyu olarak kullanabilirsiniz. Sarı saçlar için doğal bir parlatıcı olan papatya suyu durulama suyu olarak kullanılır. Kınayla karıştırılıp saça uygulanınca koyu saçların açılmasını, gölgelenmesini sağlıyor.

Papatya çayı nasıl hazırlanır

İyi bir papatya çayı hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyerek 3-5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterlidir. Daha sonra papatyayı süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tatl]]> Papatya Maskesi https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-maskesi.html Fri, 30 Nov 2018 18:51:11 +0000 Papatya maskesi, cildinizdeki lekelerden, cilt sorunlarından ve cildi beyazlatmak için  yapılan maske türüdür. Daha aydınlık olmasını sağlar ve renk bozukluklarını giderir.Malzemeler:  Papatya maskesi, cildinizdeki lekelerden, cilt sorunlarından ve cildi beyazlatmak için  yapılan maske türüdür. Daha aydınlık olmasını sağlar ve renk bozukluklarını giderir.

Malzemeler: 
 • 1.5 yemek kaşığı papatya çiçeği
 • 1 çay bardağı su
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı gül suyu
Hazırlanışı: 1 çay bardağı suyu bir kabın içerisinde kaynatalım. İçerisine papatyaları atalım. 2-3 dakika daha kaynatalım. Kaynadıktan sonra suyunu süzelim. Papatya suyunu soğumaya bırakalım. Papatya suyu kuruduktan sonra ine bal ve gül suyunu karıştıralım. Maskemiz hazır. Şimdi hazır olan maskeyi yüzümüze sürüp 15 dakika kadar bekletelim. 15 dakikanın sonunda yüzümüzü ılık suyla yıkayalım. Bu işlemi haftada 2 vey 3 defa uygulayabilirsiniz.

Papatya Maskesi
Malzemeler:
 • 2 avuç papatya
 • 1 tutam ceviz içi
 • 1 tutam badem içi
 • 1 adet yumurta
 • yarım fincan limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
Hazırlanışı: İlk olarak papatyayı, cevizi, bademi havanın içinde iyice ezin. Daha sonra yumurtanın beyazını çıkartıp limon suyu ve balı içine koyup iyice çırpın. Daha sonra tüm malzemeler karıştırıp yoğurun. Krem olana kadar ocak ateşinde hafif hafif pişirin ve karıştırmaya devam edin. Maskenin hazır. yüzünüze uygulayın ve 30 dakika yüzünüzde bekletin sonra ılık suyla yıkayın. 2 hafta boyunca bu maskeyi 2 ya da 3 gün arayla uygulayabilirsiniz. İlk haftadan sonra ciltte far yaratan bir maskedir zaten.
]]>
Gebelikte Papatya Çayı https://www.papatyacayi.gen.tr/gebelikte-papatya-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 07:26:59 +0000 Gebelikte papatya çayı kullanımı, birçok sorunun çözümüne katkı sağlayabilir ve huzurlu bir hamilelik dönemine ortam hazırlayabilir. Ancak faydaları ile her yaş ve cinsiyet grubuna hitap eden papatya çayının miktarını, Gebelikte papatya çayı kullanımı, birçok sorunun çözümüne katkı sağlayabilir ve huzurlu bir hamilelik dönemine ortam hazırlayabilir. Ancak faydaları ile her yaş ve cinsiyet grubuna hitap eden papatya çayının miktarını, hamile bireylerde çok dikkatli ayarlamak gerekir. Zira hamilelik dönemi, mide bulantısının had safhada olduğu bir dönemdir. Hatta en çok şikayet edilen konu, bünyedeki sürekli bulantı hissidir. Bu nedenle mide bulantısına neden olabilecek papatya çayını, uygun miktarda kullanmak gerekir. 

Tüketilen miktar doğru ayarlandığı takdirde gebelikte papatya çayı kullanımının; adet düzensizlikleri, bağırsak sorunlarına bağlı karın ağrıları gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği gözlemlenmiştir. 

Hamilelik dönemi, adet sancılarının kadınları oldukça sıkıntılı durumlara sevk edebildiği bir süreçtir. Aynı zamanda aylık adet tarihlerinde çeşitli düzensizlikler görülebilir. Bu sorunlara eczanelerden temin edilebilecek ve doktor kontrolünde kullanılabilecek kimyasal ilaçlarla çözüm bulunabilir. Ancak oldukça hassas olan bebek bünyesine zarar vermemek için annelerin hamilelik dönemi boyunca kimyasal ilaçlardan kaçınmasında yarar vardır. Bu nedenle bitkisel yöntemler ile çözüm arayışına yönelmek daha sağlıklı bir yöntemdir. Bitkisel alternatifler içinde en etkili yöntem ise papatya çayıdır. Günde bir çay bardağı papatya çayı tüketimi adet düzensizliklerinin önüne geçmek için yeterli bir miktardır. Ancak bünyeye göre farklılık gösterebilen bir değer olduğu için kişi, çayın kendisine etki etme derecesine göre tüketeceği miktarı kendisi ayarlayabilir. 

Gebelikte Papatya Çayı
Gebelikte papatya çayı tüketiminin faydalarından birisi de bağırsak düzensizliği sorununu gidermektir. Dolaşım sisteminde hayati önem taşıyan mide, bağırsak, böbrek gibi organlar karın bölgesinde bulunmaktadır. Hamilelik döneminde ise karın bölgesinde sürekli olarak büyüyüp gelişen fetüs, bu organların yerinin daralmasına ve vücut içinde sıkışmasına neden olur. Hareket alanı kısıtlanan organlar, sindirim görevini yerine getirmekte güçlük çekerler. Bu nedenle hamile bireylerde, diğer insanlara göre bağırsak düzensizlikleri, hazımsızlık gibi sorunlar çok daha fazla görülür. Söz konusu rahatsızlıkların önüne geçmek için bitkisel çaylar en zararsız ve güvenli alternatiflerdir. Papatya çayı, sindirim sisteminde yaptığı rahatlama ile organların rahatlıkla çalışmasını sağlar.

Gebelikte papatya çayı tüketmenin, sinir sisteminde olumlu değişiklikler yaratarak bebek ve anne için huzurlu bir hamilelik dönemi sağladığı belirlenmiştir. Kadınların sinir sisteminde aşırı hassaslaşmaya neden olan hamilelik dönemi, anne adaylarında oldukça değişken tepkiler oluşmasına yol açar. Bu tepkiler genellikle olumsuz yönde seyretmekte ve hem annenin hem de çocuğun söz konusu olumsuzluktan kötü yönde etkilendiği bilinmektedir. Araştırmalar ve istatiksel veriler, olumlu ve pozitif bir hamilelik süreci sonucunda dünyaya gelen çocukların, ruhsal açıdan pozitif değerlere sahip, kendisini ifade edebilen ve hem kendisine hem çevresine faydalı bireyler olduğunu kanıtlamaktadır. Bu nedenle hamilelikte olumsuz düşüncelerden uzak durmak için bir takım yatıştırıcı destekler almak faydalı olabilir. Papatya çayı, ruhu dinlendiren ve dingin bir hal sağlayan doğal bir yatıştırıcıdır. Bu özelliği ile anne adayının hassas ruh haline biraz gamsızlık ve vurdumduymazlık katabilir.

Ayrıca Gebelikte papatya çayı tüketmenin uyku düzenini dengelediği bilinmektedir. İnsanlar açısından en büyük iç hesaplaşmaların yapıldığı zamanlar genellikle gece vakitleridir. Ancak karnında büyüttüğü çocuğuna günlük olumsuzluklarını yansıtmamak gibi bir sorumluluğu olan bir annenin, böylesi iç hesaplaşmalar yapmamasında yarar vardır. Gece vakitlerinde içilen bir çay bardağı papatya çayı, uykuya dalma süresini oldukça kısaltır. Böylelikle annenin d]]> Papatya Çayı https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 16:11:11 +0000 Papatya çayı, çok farklı özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. İnsanların oldukça eski  tarihlerden beri tükettiği papatya çayı günümüzde de yaygın olarak bol miktarda tüketilmektedir. Birçok farklı özelliği ile p Papatya çayı, çok farklı özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. İnsanların oldukça eski  tarihlerden beri tükettiği papatya çayı günümüzde de yaygın olarak bol miktarda tüketilmektedir. Birçok farklı özelliği ile papatya çayını her yaştan insan tüketebilmektedir. Diğer çaylardan çok daha farklı özellikleri bulunan papatya çayı günümüzde de insanlar tarafından çok yaygın olarak tüketildiği için birçok satış noktasında çok kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Bu nedenle sizlerde bu çayı en küçük aktarlarda bile rahatlıkla bulabilirsiniz. Yüzyıllardır kullanılmakta olan papatya çayı tabi ki zamanında toplanarak kurutulan papatyalardan elde edilmektedir. Fakat papatya çayı yapımında her papatya kullanılmaz. Çünkü bazı papatyalar kurutulup çay yapılsa bile oldukça acı bir tat verebilir. Bu nedenle papatya çayının en güzeli belli papatyalardan yapılmaktadır. Papatya çayı hakkında yaklaşık olarak araştırmalar 20 yıldan beri yapılmaktadır. Tıbbın henüz çok gelişmediği zamanlarda insanların şifa kazanması için yapılan papatya çayları o günlerden günümüze gelene kadar özellikle son 15 yıldır çok büyük araştırmalar ile insanların birçok derdine deva olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu çay tabi ki bilimsel tıbbın yanı sıra insanlarda alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. Fakat İnsanlar papatya çayını isterlerse herhangi bir sağlık problemler olmadığı zamanlarda da tüketebilmektedir. Öyle ki sizlerde isterseniz bu çayı herhangi bir sağlık probleminiz olmadan tüketebilirsiniz. Böyle bir durumda bile papatya çayının nasıl etki yaptığını görebilirsiniz. 

Papatya çayının çok büyük faydaları bulunmaktadır. Özellikle uyku bozukluğu başta olmak üzere insanlarda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Sayılamayacak kadar çok faydası olan papatya çayı gerek iş nedeni ile gerekse diğer durumlardan dolayı meydana gelen uyku bozukluklarında çok büyük etkiler yaparak kişilerin bu gibi sorunlarının önüne geçmesini sağlayabilir. Fakat bunun için günlük olarak düzgün bir şekilde papatya çayı tüketebilirsiniz. Eğer sizlerde papatyaları kendiniz toplamak isterseniz tabi ki belli bir papatya türünü toplamanız gerekmektedir. Günümüzde en sağlıklı ve en lezzetli papatya Alman papatyasıdır. Eğer imkanınız var ise bu papatyadan edinmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Bunun yanı sıra roma papatyasıdır. Alman ve Roma papatyası oldukça lezzetlidir. Diğer papatyalarda lezzet farklılıkları görülse bile aynı etkileri gösterebilir. Fakat öneriler genellikle bu iki papatya üzerinedir. Tıbbi olarak günümüzde başta romatizma olmak üzere birçok farklı hastalığın çözümü bulunamamıştır. Bunun için romatizma ağrılarının çok hızlı bir şekilde dönmesini düzenli olarak tükettiğiniz papatya çayı ile sağlayabilirsiniz. İçtiğiniz papatya çayı, çok kısa sürelerde etkisini gösterecektir. Birçok doktor romatizma ağrısı ile şikayetçi olan hastalarına bu papatya çayını önermektedir. Birçok insanda bu çaydan beklediği etkiyi görmektedir. 

Papatya Çayı
Faydaları:
 • İnsanlarda meydana gelen deri dökülmesi gibi sorunlar papatya çayı ile giderilebilir. Özellikle ölmüş derilerin kötü görünümlerinin ortadan kaldırılması amacı ile bu çayı bol bol tüketin. Göreceğiniz etkilerden dolayı sizlerde çok şaşıracaksınız. Yani papatya çayı estetik olarak da çok büyük etkiler yapabilmektedir. 
 • Aslında papatya çayının en büyük faydası ve en çok kullanılma nedeni sakinleştirici ve stres alıcı etkisidir. Özellikle insanların yoğun iş hayatı nedeni ile sinirlenmeleri ve strese girmelerinin önüne geçen papatya çayını sakinleşmek amacı ile kullanabilirsiniz. Bu özelliği ile birçok çayın yapamadığını papatya çayı çok rahat bir şekilde gerçekleştirecektir. 
 • Papatya çayını kış aylarında tükettiğinizde oluşacak olan boğaz enfeksiyonlarının önüne geçebilen papatya çayını kış aylarında bol bol tüketerek birçok kış hastalığından kendinizi koruyabilirsiniz. Fakat bu gibi durumlarda aşırı tüketime dikkat e]]> Papatya Çayı Nasıl Yapılır https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayi-nasil-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 14:58:32 +0000 Papatya Çayı Nasıl Yapılır, Papatya, yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişen,  güzel kokulu, sarı  ve beyaz renklerde çiçek açan bir bitkidir. Bitkiden papatya çayı, papatya yağı ve boya elde edilir. M Papatya Çayı Nasıl Yapılır, Papatya, yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişen,  güzel kokulu, sarı  ve beyaz renklerde çiçek açan bir bitkidir. Bitkiden papatya çayı, papatya yağı ve boya elde edilir. Mayıs-Haziran aylarında çıkan papatya öğlen saatinde sapsız olarak toplanıp  saklanır ve gölgede kurutulur. Papatyanın yararı bitkinin toplanması ve kurutulma koşullarına yönelik değişir. Hata uygulamalar bitkilerin kutlamalarının azalmasına sebep olur.  Papatya çiçeği toplanmasından bir yıl geçmişse hiçbir zaman kullanılmamalıdır. İçten ve dıştan tüketimi mevcuttur. Papatyanın gerçeğini bulmak zor meydana geldiği amaçlı kıymetli bitkiler içinde sayılır. Papatyanın birçok yararı vardır. Son derece şifalı bir bitki oluşan papatyanın ruhsal problemlerimize de deva olduğunu biliyor musunuz Evet, papatya sinir rahatsızlığı oluşan ve depresif davranışlar sergileyen bireylerin leblebi benzeri tükettiği "Prozac" isimli ilaç amaçlı çok mühim bir alternatif olarak değerlendiriliyor. Çünkü papatyanın en mühim özelliklerinden biri sinirleri yatıştırmaktır. Yani sinirli olduğunuz anda içeceğiniz bir fincan papatya çayı sizi hemen sakinleştirir.  

Papatyanın öbür faydalarına gelince: Ateşi düşürür, ağrıları dindirir, spazmı çözer, terlemeye yardımcıdır. Sinirleri yatıştırır, bağırsak gazlarını giderir, vücuda rahatlık verir, boğaz bademcik ve diş etindeki iltihapları yok eder, bel ve baş ağrılarını geçirir.  Saçları sarartmak amaçlı da kullanılır. Papatya yağı da spazmı engeller. Ağrıları dindirir, mikropları öldürür, sinirleri yatıştırır. Papatya çayı, irritabl barsak sendromu, kramplar, hazımsızlık, gaz, ishal ve kolik semptomlarını azaltabilir. Uterus üstünde aynı bir antispazmodik tesiriyle premenstrüel krampları hafifletmeye destekçi olabilmektedir. Gastrit ve ülsere karşı kullanılır. Japon Bilim insanları aracılığıyla yapılan araştırma sonucuna yönelik papatya çayının günlük olarak içilmesi,  kan şekerinin yükselmesini önleyen bir etki gösterir ve şeker rahatsızlığı nedeniyle gözde oluşan rahatsızlıkları da giderici etkide yer almaktadır.  Bir diğer özelliği de merkezi sinir sistemi üstünde hafif yatıştırıcı etkisidir.  Papatyadaki mühim bir bileşen uyku meselelerine iyi gelir. Yatmadan 30 dk önce içilecek papatya çayı rahatlatıcı etki sağlar. 

Papatya Çayı Nasıl Yapılır
Papatya çayı ne türlü hazırlanır

Papatya çayının hazırlanması son derece kolaydır: 1 tatlı kaşığı papatya kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendirilip süzüldükten sonra içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir. Tesirini yitirmemesi amaçlı kaynatılmadan hazırlanır. Çaylarla yeteri civarı faktör madde konsantrasyonları sağlamak kuvvet olduğundan ötürü standardize hazır preparatlar kullanmak daha gösterişli olabilir.  Alman papatyası ya da Mayıs papatyası olarak bilinen matricaria recutita yan etki durumundan emniyetli bir bitki onay edilir.  Fakat çiçek alerjisi olanlar kişilerde papatya polenlerine karşı meydana gelebilecek yan etki de gözden kaçırılmamalıdır. Hakikat mayıs papatyası Matricaria recutita olandır. Pek çok papatya çeşidi meydana geldiği amaçlı hangisinin kullanıldığını bilmek gerekir. Tedavide sadece mayıs papatyası çiçeği kullanılmalı,  rumi papatya çiçeği ise kullanılmamalıdır. Piyasada çiçekleri papatyaya benzer ama içeriğinde sakıncalı maddeler oluşan bir takım bitkilerin de papatya olarak satıldığına rastlanmıştır. Bu bitkilerdeki pirazolidin alkaloitleri bebeklerde zehirlenme ve ölümlere neden olabilmektedir. Bebeklere papatya çayı verilmeden önce hangi papatya çeşidini kullandığınızı bilmelisiniz. Kalitesinden güvenilir olduğunuz şirketlerin hazır ürünlerini kullanmak daha emniyetli olabilmektedir. Papatya sinüzit problemi içerisinde kullanılmaktadır. Sinüzit bitkisel tedavisi amaçlı papatya buğusundan yararlanılabilir. İki yemek kaşığı civarı ince kıyılmış papatya 1/2 litre suda kaynama derecesine civarı ısıtılır]]> Papatya Çayı Neye İyi Gelir https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayi-neye-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 16:19:31 +0000 Papatya çayı neye iyi gelir, ülke genelinde siyah çaydan sonra en çok tüketilen bitki çayı papatya çayıdır. Yaygın olarak sinirleri yatıştırmak ve uyku problemlerini düzenlemek için tüketilmektedir. Ayrıca adet Papatya çayı neye iyi gelir, ülke genelinde siyah çaydan sonra en çok tüketilen bitki çayı papatya çayıdır. Yaygın olarak sinirleri yatıştırmak ve uyku problemlerini düzenlemek için tüketilmektedir. Ayrıca adet sancıları, mide ağrıları, sindirim problemleri, boğaz ağrısı ve ağız içi yaralarına karşı kullanılmaktadır.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Uykusuzluk, Stres Ve Sinir Sistemi: Çoğu kişi papatya çayını sinirleri yatıştırmak için tüketmektedir. Bu etkisi uyku problemi yaşayan kişiler için de faydalı olur. Papatya çayı uykuya geçiş sürecini kolaylaştırır. Ayrıca uyku kalitesini de arttırıcı etkisi vardır. Stres ve uyku problemleri için günde 3-4 fincan papatya çayı tüketilebilir. Ancak hamilelik döneminde nasıl ettiği yarattığı tam olarak bilinmediği için bu özel süreçte tüketimden kaçınılmalıdır.

Migrene İyi Gelir: Düzenli papatya çayı içilerek migren şikayetleri kontrol altına alınabilir. Özellikle başlangıç aşamasındaki migreni tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Kan Şekerini Düzenler: Papatya çayının kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Dolayısı ile şeker hastalığı için alternatif olarak tüketilebilir. Ancak doktor gözetiminde tüketilmesi önemlidir.

Doğal Bir Antibiyotiktir: Papatya çayı antibakteriyel özelliği ile özellikle bağışıklık sistemini koruyucu etki sağlar. Bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle oluşabilecek soğuk algınlığı, öksürük, grip gibi sorunları giderir. Bağışıklık sistemini destekleyerek bu tür hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır.

Ülsere Karşı İyi Gelir: Papatya çayının ülser nedeniyle oluşan ağrıları hafifletici özelliği bulunmaktadır. Daha evvel mide taşı düşüren kişiler düzenli papatya çayı tüketerek mide de yeni bir taş oluşumunu engelleyebilir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Kas Gevşetici Olarak Tüketilebilir: Kas gevşetici etkisi olan papatya çayı, rahim kaslarının rahatlamasını ağlayarak, kasılmaya bağlı gelişen krampları engeller. Özellikle fizik gücü gerektiren işlerle uğraşan kişiler kas rahatlaması sağlamak için düzenli papatya çayı tüketebilir. Papatya çayı kaybedilen enerjinin tekrar yerine konmasını sağlar.

Saç Sağlığını Korur: Saç sağlığı için mükemmel bir bitki çayı olan papatya çayı, saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Saç diplerini kuvvetlendirici, saç rengini açıcı etkisi vardır. Saçlarda kepeklenme sorununa karşı iyi gelir, saç dökülmesini engeller. Ayrıca kafa derisinin de daha sağlıklı olmasını sağlar.

Cilt Sağlığı: Çok etkili bir antioksidan özelliği olan papatya çayı cildin temizlenmesini ve doğal yollardan nemlenmesini sağlar. Papatya birçok kozmetik ürün içinde kullanılan bir bitki türüdür. Dolayısı ile cilt sağlığını korumak için de direkt kullanılabilir. Cilt tonunu açar, cildin daha hoş ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Gözaltında oluşan halka ve şişliklere karşı da iyi gelir. Sivilce, akne gibi cilt sorunları için de inanılmaz bir üründür. Güneşten hasar gören cildin iyileşme sürecini kısaltır. Cildi ölü hücrelerden arındırıcı etkisi vardır ve her cilt tipinin kullanabileceği doğal bir cilt bakım üründür.

Yaraların İyileşme Sürecini Kısaltır: Ciltte oluşan kesik, yanık ve çizik gibi yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Açık yaraları dezenfekte ederek enfeksiyon gelişimine izin vermez.

Ağız İçi Yaraları: Aft olarak bilinen ve ağız içinde çıkan yaralara karşı papatya çayı kullanılabilir. Yemeklerden sonra ve gece uyumadan önce papatya çayı ile gargara yapıldığında ağız içi yaralarının iyileşmesi sağlanabilir.

Bebek Hastalıkları: Kolik, ateş, ishal gibi bebek hastalıklarında papatya çayı kullanılabilir. Ancak kullanım miktarı ve şekli için doktora danışılmalı ve papatya çayı bebeğe soğuk olarak verilme]]> Rüyada Papatya Toplamak https://www.papatyacayi.gen.tr/ruyada-papatya-toplamak.html Mon, 03 Dec 2018 13:14:24 +0000 Rüyada papatya toplamak, çok fazla güzel, kişi amaçlı sevindirici ve hayırlı bir rüyadır. Alınacak birbirinden müjdeli haberlerin geleceği, hayatında birçok fazla küçük mutluluğun olacağını, arkadaşımızın altın Rüyada papatya toplamak, çok fazla güzel, kişi amaçlı sevindirici ve hayırlı bir rüyadır. Alınacak birbirinden müjdeli haberlerin geleceği, hayatında birçok fazla küçük mutluluğun olacağını, arkadaşımızın altını çizen üst üste küçük haberler alacağını da bildirir. İşinde durgunluk yaşayanların yine eskiyen yüklü günlerine döneceklerine, borçların kapanacağına, gerçek ve kişiyi geleceğe en emniyetli yollardan taşıyacak kararların alınacağına delalettir. Her açıdan arkadaşımızın sevinçli olacağını bildiren düş aşk dolu günleri de anlam eder. Evli kişiler amaçlı eşleri ile içlerinde önce günkü benzeri yüklü bir duygusallık yaşanacağını, bekarlar amaçlı kalplerinin eşlerini çoğalış bulacaklarını ve hem bir duygusal, hem bir de ruhi açıdan uygun bir çift haline gelineceğinin de alametidir. Hasta kimselerin ya da hastanede yatanların toparlanmış ve iyileşmiş model hanelerine döneceklerine ve sevdiklerine kavuşacaklarını da müjdeler. 


Rüyada Papatya Toplayıp Vazoya Koymak 

Kişinin işte sabit olarak çalışacağına ve sabırla geçireceği çağın nihayetinde emeklerinin karşılığını en güzel olarak alacağını, çalışma süresini tamamlamış yani emekli kalmadan ev alacak parayı biriktireceğine, parasal vaziyetini çocuk yaşında düzeltip, ardından sıkça ülke dışı seyahatlerine çıkacağına yorulur. Düş sahibinin sevdiği insanla bir hayat, kalbinden geçirdiği benzeri güzel, keyifli ve aşk dolu zamanlar geçireceğine alamettir. Vazoya papatya toplayıp koyanların evlerde bereket hiç noksan olmaz ve sağlık sorunları da uzak olabilir.

Rüyada Papatya Toplamak ve Kurutmak 

Kişinin can vermeden öncesinde adını tarihe geçirecek işler yapacağına ve herkesin kendini minnetle, şükranla ve saygıyla anacağını bildirir. Dünya süresince güzel ve güzel işler yerine getirmek, bolca dua almak ve sevap işlemek manasına da iştirak eden düş, aşkla dolu bir evliliğin, sevgi, acıma, hürmet ve çalışkanlık vasıflarına sahip güzel evlatların da müjdesini verir. 

Rüyada Papatya Toplamak
Rüyada papatya görülmesi 

Hayırlıdır. Mutlu olmak verecek olaylara, sakinliğe, huzura, sükunete, sulha, sevgiye, güzel niyetlere ve güzel düşüncelere delil sayılır. Düşünde papatya gören arkadaşımızın etrafında ve hayatında müjdeli ve güzel vakalar yaşanacaktır. Papatya, narin huylu, güzel kalpli, sevecen, herkesin iyiliğini düşünen kişiler manasına gelmektedir. Rüyada papatya gören kimse Allah (cc) katında da hayırlı ve makbul bir kul şeklinde yorumlanır.

Rüyada Papatya Tacı Takmak 

Rüya sahibinin hayalinde canlandırdığı sevinçli ve keyifli yuvadır. 

Rüyada Papatya Ekmek 

Kişinin gerçekleştirmek talep ettikleri idealleri ve hedefleridir. Bununla birlikte rüyada papatya ektiğini gören arkadaşımızın içerisinde bulundukları meşakkatli vaziyetten da kısa zamanda kurtulacağı, güzel ve sevinçli günler yaşayacağı yorumu yapılır. 

Rüyada Papatya Toplamak 

Rüyada papatya topladığını gören kimse kendisi amaçlı hayırlı olacak ve kendisine uğur getirecek bir olay yaşayacak ve sonu da aydınlık olacak demektir. Birtakım düş tabirleri rüyada papatya topladığını gören arkadaşımızın aşık olunacağına konusunda yorum yapmaktadır. 

Rüyada Papatya Koklamak 

Rüya sahibinin kolay değil günlerinde sırtını yaslayacağı ve omzunda ağlayarak en gizli sırlarını açacağı, çekinmeden gözyaşlarını akıtabileceği dostlar ve dostlar edineceği tabiri yapılır. 

Rüyada Papatya Sunmak 

Bir gönül ilişkisine delil sayılır. Düşünde birine papatya verdiğini gören arkadaşımızın aklında karşın cinsten bir tanesi vardır. Düş sahibi bir çok kez onu düşünüyor ve]]> Rüyada Papatya Görmek https://www.papatyacayi.gen.tr/ruyada-papatya-gormek.html Tue, 04 Dec 2018 12:19:37 +0000 Rüyada papatya görmek çok hayırlara yorumlanan, olumlu olarak görülen rüyalardan birisidir. Mutluluk veren olaylara, sakinliğe, huzura,esenliğe, barış ve sevgiye, yardımseverliğe iyi niyet ve iyi düşünceli insanlara delalet ed Rüyada papatya görmek çok hayırlara yorumlanan, olumlu olarak görülen rüyalardan birisidir. Mutluluk veren olaylara, sakinliğe, huzura,esenliğe, barış ve sevgiye, yardımseverliğe iyi niyet ve iyi düşünceli insanlara delalet eder. Rüyasında papatya gören kimsenin çevresinde ve hayatında çok sevineceği, hayatı olumlu yönde değişecek müjdeli haber alacak ve güzel gelişmeler  yaşanacaktır. Papatya, yumuşak huylu, yardımsever, iyi kalpli, alçak gönüllü, sevecen, çevresindeki herkesin iyiliğini ve faydasını düşünen kişiler anlamına gelmektedir. Rüyada papatya gören kimse Allah katında da hayırlı ve iyi bir kul olarak görülen olarak bilinmektedir. Güzel ve iyi bir kadına yada evli iseniz hanımın akrabalarına işaret etmektedir. Başka birinden yada arkadaşından papatya almak ise o kişiyle dostluğa, kardeşliğe, papatya toplamak ta hediye yada güzel bir haber almaya delalet eder.

Rüyada ister tek başına, isterse yanında bir başkası olsun papatya olan bir bahçe yada tarladan geçmek ve oradan papatya almak yada toplamak genç yaşta evlenmemiş bir erkek için, kendisinden daha iyi ve daha iri bir bayanla arkadaşlık kurmaya işaret etmektedir. Daha yetişkin erkekler bu rüyayı gördüğünde küçük bir miktarda para kazanabileceği bir işe sahip olacaktır. Papatya toplayan genç kız olursa, sevdiği bir erkeğe ilgili olmaya yorumlanır. Bahar aylarında kırda ve bahçede  papatya görmek güzel hayaller kurmak ve ümit etmektir. Rüyada papatya iyi niyetli, güzel insan, yardım seven, çok iyi birbirini tutan bir ahbap, iyi arkadaş olarak anlam kazandırılır.

Rüyada papatyayı toplu olarak görmek farklı anlamlar kazanır. Bir demet papatya görmek üzüntünün, kederin veya moral bozukluğuna işaret etmektedir. Ancak, papatyaları bahçede, kırda yada tarlada görmek, mutluluğa ve sağlıklı bir hayat anlamına gelmektedir. Yardım sever, çevresindeki insanların gönüllerini hoş tutan insan anlamına gelir.

Rüyada Papatya Görmek

Rüyada papatya görmek başka bir anlamıyla hasta ve yaşlı olan çok iyi bir kadına olarak ta yorumlanır. Papatya açmış bir kı yada bahçeden geçmek gerçek hayatta gideceğimiz yollara dikkatli olmaya, bazı yolların iyi gitmeyeceğine delalet eder. Papatya açan kır yada bahçeden papatya koparmak ise iyi olmayan olaylara yorumlanır. Koparılan papatyayı göğsümüze taktığımızı görmek, bize uzak olan bir akraba yada bir yerlerden çok kötü haberler alacağımıza işaret eder. Papatyaları toplayıp demetlemek ise yakın zamanda kötü arkadaşlarla ilişki kurmak, yeni tanışacağımız insanların kötü yüzleri ile karşı karşıya geleceğimize işaret eder. Başka bir kişiden papatya almak ise, papatya aldığımız kişi ile birbirine çok bağlı dostluk, arkadaşlık kurulacağına, papatyayı aldığımız kişi karşı cinsten biri ise onunla evliliğe kadar gidilecek bir bağın kurulacağına delalet eder. Bazı rüya tabircileri ise bunu güzel bir bayan yada yakışıklı bir erkekle tanışmaya delalet eder.

Rüyada papatya tacı yapıp takmak, rüya sahibinin gerçek hayatında olmasını çok istediği, hayalini kurduğu, çok arzuladığı ne varsa onun yakın zamanda gerçekleşeceğine yada çok huzurlu ve mutlu bir evlilik ve ev kurulacağı anlamına gelir.

Rüyada papatya ekmek, rüya sahibinin hayalini kurduğu ve gerçekleşmesi istediği konularıdır.  Gerçek hayatında rüya sahibi maddi ve manevi sıkıntı görüyor ise, o sıkıntılardan kurtulacağına mutlu ve güzel günler göreceğine işaret eder.

Rüyada papatya toplamak, rüya sahibinin kendisinin hayatını olumlu yönde değiştirecek ve onu çok sevindirecek bir gelişme yaşanacak ve o gelişme ömür boyu devam edeceğine işaret eder. Bazı rüya tabircileri papatya toplamayı çok aşık olacağına yorumlar.

Rüyada papatya koklamak, rüya sahibinin hiç kimseye söylemediği herkesten sakladığı konuları, yakın bir arkadaşına anlatacağı, o arkadaşın çok iyi bir insan olacağı ona güveneceğine işaret eder.

Rüyada papatya vermek, rüya sahibinin bir başkasına, rüyada papatya verdiği kişiye aşık]]> Papatya Özellikleri https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-ozellikleri.html Tue, 04 Dec 2018 21:17:30 +0000 Papatya Özellikleri, Papatya, ilkbaharın gelmesiyle kırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Toprak altında sürekli yaşadığı için her yıl yeniden çıkar. Yaprakları dereotunu andırır. Papatyanın özellikleri, çiçe Papatya Özellikleri, Papatya, ilkbaharın gelmesiyle kırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Toprak altında sürekli yaşadığı için her yıl yeniden çıkar. Yaprakları dereotunu andırır. Papatyanın özellikleri, çiçekleri de küçük bir ayçiçeğini andırır. Orta kısmı sarı yuvarlak, beyaz küçük yaprakçıklar bu sarı bölümü çepeçevre sarar. Bu yapraklar papatyanın cinsine göre sarı, kimi zaman da kırçıllı renklerde olur. Papatyanın iki cinsi ve bir çok türü vardır. Asıl papatya ya da diğer adıyla mayıs papatyası çoğunlukla Avrupa ve Asya'nın batısındaki çayırlık alanlarda yetişir. Yaklaşık 70 türü vardır. Nisan eylül aylarında çiçek açar. Ateş düşürücü, bağırsak gazlarını yok edici, terletici, yatıştırıcı özelliklerinden dolayı ilaç olarak kullanılır. Papatya suyu, saçları sarartmak, diş etleri ve bademcik iltihaplanmalarını gidermek için kullanılır. Papatyanın ikinci cinsi, boyacı papatyası diye adlandırılır. Ülkemizde İstanbul, Ege Bölgesi, Akdeniz ve Doğu Anadolu'da çokça yetişir. Çiçekleri sarı renklidir. Sindirim bozukluklarına iyi gelir.  


Papatya Özellikleri
Papatyanın özelliklerini şu şekilde sayabiliriz:
 • Papatyanın anavatanı Türkiye’dir.
 • Papatyalar ilkbahar aylarında mayıstan başlayarak yazın ilk ayı hazirana kadar çiçek açar.
 • Yaklaşık olarak 27 cm boya sahiptirler.
 • Yaprakları ince ve parçalıdır, sapları yoktur.
 • Çiçeğin orta kısmı sarı  yuvarlaktır. 
 • Sarı yuvarlağın kenarında ortalama olarak 12-20 adet kadar beyaz renkte çiçek yer alır.
]]>
Papatya Yağı https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-yagi.html Wed, 05 Dec 2018 16:15:48 +0000 Papatya yağı, stres, kaygı ve uykusuzluk anlarında rahatlamak için yardım alınabilecek doğal bir üründür. Papatya çayı stres, uyku problemleri ve kaygı durumlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya y Papatya yağı, stres, kaygı ve uykusuzluk anlarında rahatlamak için yardım alınabilecek doğal bir üründür. Papatya çayı stres, uyku problemleri ve kaygı durumlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya yağı da tıpkı çayı gibi aynı sorunlara çözüm olan bitkisel bir yağdır. Papatya Roma ve Alman papatyası gibi farklı türlere sahip bir bitki türüdür. Papatya yağı hangi papatya türünden elde edilmişse o yönde farklılık gösterebilir. Örneğin Roma papatyası mide problemleri ve sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Alman papatyasından elde edilen yağ ise, sindirim sorunları, ağrı kesici, yüksek ateş düşürücü, hazmı kolaylaştırıcı, ter atıcı ve solucan düşürücü etkisi ile bilinmektedir. Her ki cinsten elde edilen papatya yağı farklı zamanlarda farklı sorunlar için kullanılabilir

Papatya Yağının Faydaları

Cilt Sağlığını Korur: Akne, egzama gibi ciltte oluşan sorunlar beraberinde ağrı ve kızarıklık gibi şikayetleri de getirebilir. Papatya yağı ile ortaya çıkan şikayetleri yatıştırmak mümkündür. İltihap, kızarıklık ve akne problemlerine karşı cilde papatya yağı sürülebilir. Özellikle gecesefası olarak adlandırılan bitkisel yağ ile karıştırılarak cilde uygulandığında doğal bir reçete elde edilmiş olacaktır.

Ciltte oluşan kızarıklık ve yaralar için yine papatya yağı Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanılabilir. Her iki yağ aynı ölçülerde karıştırılarak cilde hafif dokunuşlar ile sürüldüğünde cilt yaralarına karşı iyi gelebileceği gibi cildin nemlenmesini ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını da sağlayacaktır.

Papatya yağının cilt üzerinde bir diğer etkisi de cildi gençleştirmesi ve lekelerden arındırıcı özellik sağlamasıdır. Özellikle göz çevresinde oluşan ve kaz ayağı olarak adlandırılan ince çizgilere karşı etkili bir formül aranıyorsa papatya yağı kullanılabilir. Aynı zamanda göz etrafında oluşan morluklara karşı da iyi gelir.

Papatya Yağı

Saç Sağlığını Korur: Papatya yağı saçlar için bilinçli bir şekilde kullanıldığında sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün olur. Papatya yağı saçın rengini ve parlaklığını koruyucu özellikte bir yağdır. Özellikle sarı renkte saça sahip olan kişiler saçlarını papatya yağı ile durularsa saçlarda anında parlaklık yaratabilir. Aynı zamanda banyodan sonra havluya birkaç damla papatya yağı damlatılarak açlara uygulanabilir.

Papatya yağı kepeği engelleyici etkiye sahiptir. Kepek sorununa doğal yollardan çare bulmak isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir. Hem kepeklenmeye hem de bitlenmeye karşı etkili bir çözümdür. Saç derisini nemlendirerek, daha sağlıklı olmasını sağlar ve deride tahriş ve kaşıntıyı giderir.

Papaya yağının saçlar üzerindeki bir diğer etkisi de saçları yumuşatması ve nemlendirmesidir. Saçı ve saç derisini beslediği için saçın nem dengesini koruyarak saçların daha güçlü olmasını sağlar.

Ağrı Kesici Özelliği Vardır: Papatya yağı eklem ağrılarından mustarip olan kişiler için mükemmel bir üründür. Hafif ısıtılarak şikayetçi olunan bölgeye masaj yapılarak uygulandığında eklem ağrılarını giderici etki yaratır. Aynı zamanda sinüzit, migren ve baş ağrılarına karşı da kullanılabilen bir reçetedir. Yağın buharı solunduğunda nefes darlığı ve burun tıkanıklığına karşı fayda sağlar.

Mideyi Koruyucu Etki Yaratır: Bağırsak, mide sorunlarına karşı kullanılabilecek bitkisel bir reçetedir. İshal, kabızlık ve safra dahil olmak üzere birçok sindirim problemine karşı iyi gelir. Karında biriken gaz problemini giderici etkisi vardır ve karın şişliğini geçirir.

Merkezi Sinir Sistemi: Papatya yağının merkezi sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Sistemin daha aktif ve fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Kadınlar İçin Faydalıdır: Özellikle Roma papatyasından elde edilen yağ, adet dönemi için faydalıdır. Adet sancılarını giderici etkisi ve adet olmayı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Göğüs ağ]]> Papatya Çayının Zararları https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayinin-zararlari.html Thu, 06 Dec 2018 12:57:58 +0000 Papatya Çayının Zararları, Papatya çayı, bitki çayı içenlerin vazgeçemediği bir içecektir. Papatya çayının faydalarının yanın da zararları da vardır. Sağlık açısından bu konuda bilgilendirilmek de çok önemlidir Papatya Çayının Zararları, Papatya çayı, bitki çayı içenlerin vazgeçemediği bir içecektir. Papatya çayının faydalarının yanın da zararları da vardır. Sağlık açısından bu konuda bilgilendirilmek de çok önemlidir. Papatya çayının sakinleştirici bir özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı araç kullanacak kişilerin tüketmemesi gerekir. Papatya çayı uyku sorunu yaşayanların çokça tükettiği bir çaydır. Kan sulandırıcı özelliği olduğu için bu rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekir. Çünkü iç kanama riski oluşturabilir. Eğer papatyada bulunan polenlere karşı içen kişinin alerjisi varsa deri döküntülerine sebep olabilir. Bu nedenle papatya çayı tüketmemek gerekmektedir. Ayrıca boğazda şişlik, nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonlarda görülebilecek bir yan etkisi vardır. Papatya Çayının ZararlarıHamile bayanlar ya da bebek emziren annelerin kullanmaması uygun olur. Ayrıca karaciğer ve böbrek rahatsızlığı yaşayanların da zararlarından dolayı kullanmaması gerekir. Aynı zamanda papatya çayı uyarı etkisi nedeniyle hamile bayanların düşük yapmasına sebep olabilir. Papatya çayı bazı astım hastalarında ciddi krizlere neden olabilir ya da astımı ağırlaştırabilir. Eğer ameliyat olma durumunuz varsa, papatya çayının kanı inceltici etkisi olduğu için tüketiminin azaltılması doğru olur. Papatya çayının yatıştırıcı etkisi vardır. Bu nedenle genelde uyku problemi yaşayanlar sıkça tercih eder. Fakat alkolle birlikte kullanmak zararlıdır. Ayrıca araç kullananların papatya çayı kullanmaması çok önemlidir. 

]]>
Papatya Çiçeği https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cicegi.html Thu, 06 Dec 2018 22:54:10 +0000 Papatya çiçeği,  papatyagiller ailesinde olan ve 10 çeşit türü bulunan, çok güzel bitki türüne verilen isimdir. Papatya güzel mi güzel beyaz yapraklarıyla hem sadelik, hemde asaletin görünümüdür. Papatyalar aslında çok f Papatya çiçeği,  papatyagiller ailesinde olan ve 10 çeşit türü bulunan, çok güzel bitki türüne verilen isimdir. Papatya güzel mi güzel beyaz yapraklarıyla hem sadelik, hemde asaletin görünümüdür. Papatyalar aslında çok fazla kokulu bir çiçek değillerdir, ancak görünümleri itibariyle oldukça çok sevilirler. Yaylalarda daha çok görülen papatyaları mayıs ve ağustos aylarında daha çok görebiliriz. Koparılmaya gelmeyen, hemen solan bu çiçekler hemen suya koymadığınız takdirde çabuk ölürler. Papatyalar bildiğiniz gibi, bir sevgi temsilcisi görevi de görür. Özellikle ülkemizde genç bayanlarımız papatya falına bakmayı ihmal etmezler ve bundan dolayı çok sevilen çiçektir.

Papatya çiçeği yetiştiği yerler bakıldığında, kolaylıkla her yerde yetişebilen papatya, daha çok balçıklı topraklarda, orman çayırlarında, kırlarda, tahıl, mısır, patates ve şalgam tarlalarında yetişir. Yol kenarlarında gördüğünüzde olmuştur eğimli yerlerde bile yetişebilmektedir. Ana vatanı ülkemiz olan papatyalar, 20-25 cm boylarında olup otsu bitkiler arasına girer, Yaprakları sapsız ve ince ince parçalıdır. Çiçeğin yaprakları beyaz, ortası ise sarı renktedir. 12-20 adet yapraktan oluşur. Papatya çiçeğinin içerinde kimyasal maddelerde bulunmaktadır. Acı şeklinde olan glikozitler ve tanen maddesi papatyada çok bulunur. Ayrıca sarı olan yerinde uçucu bir yağ elde edilmektedir.

Papatya çiçeğinin on çeşit türü olduğunu söylemiştik. Papatya türlerinin isimleri yöreden yöreye değişebilmektedir.

 • Kel papatya 
 • Beyaz papatya, Sarı papatya 
 • Köpek papatyası 
 • Alman papatyası 
 • Dağ papatyası 
 • Çayır papatyası, İngiliz papatyası
 • Margrit papatya yada Alman papatyası
 • Büyük papatya, Beyaz ay papatyası, Öküzgözü papatyası 
 • Bayağı papatya, Adi papatya, Mayıs papatyası, Tıbbi papatya 
 • Yalancı papatya 

Papatya çiçeğinden, insanı rahatlatan, sağlığımıza çok iyi gelen bir bitki türü yapılır ki, bitki çayları arasında da çok sevilir. Bahsettiğimiz bu bitki çayı, papatya çayıdır.

Papatya Çiçeği
Papatya çayı, papatyanın çiçeği daha yeni yeni açmaya başladığı mayıs ve haziran ayında toplanan çiçekleri, güneşte kurutularak, öğütülür. 3 çay kaşığı kadar, çaydanlığa atılır ve normal çay yapar gibi sıcak su döküp demlenir. Demini alınması beklenen çay daha sonra afiyetle içilir. Papatya çayını tatlandırmak için tercihinize göre bal yada limon da ilave edilerek içilir. Papatya çayı, günde 2 bardaktan fazla olmama kaydıyla, en verimli olacak şekilde yemek öğünleri arasında tüketilmesi gerekir.

Papatya ve papatya çayının insan sağlığına da bir çok faydası vardır. Özellikle iştah açması ile bilinen papatya, cilde uygulandığında sivilce ve lekelere de iyi gelmektedir. Diş ağrısı çekenler içtiğinde ağrıyı dindirir. Basur sorunu olanlara iyi gelmektedir. Terlemeye ve idrar atmaya ihtiyacı olanlara, artırıcı etkisi vardır. İltihaplara giderme özelliği vardır. Mide yanması ve diğer mide rahatsızlıkları olanlara birebirdir. Bağırsak gazlarını da vücuttan atan papatya çayı,vücudu rahatlatır. Saç dökülmelerini engelleyerek, dökülen saçları da köklerini sağlamlaştırır. Adet düzensizliği çeken bayanların kullanılması tavsiye edilmektedir. Papatya çayı grip,nezle, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı gibi kış hastalığına yakalananlara çok iyi gelmektedir. Sinirleri de yatıştıran papatya çayı, başta baş ve bel ağrılarını da dindirici özelliği de bulunur.

]]>
Sarı Papatyanın Faydaları https://www.papatyacayi.gen.tr/sari-papatyanin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 23:59:29 +0000 Sarı papatyanın faydaları ile bilindiği gibi ülkemizde ve dünyada tüketilen papatya çayları arasında çok büyük bir yer tutmaktadır. Hem lezzeti ile hem de sağladığı faydalar ile diğer bitkisel çaylardan çok daha büyük ka Sarı papatyanın faydaları ile bilindiği gibi ülkemizde ve dünyada tüketilen papatya çayları arasında çok büyük bir yer tutmaktadır. Hem lezzeti ile hem de sağladığı faydalar ile diğer bitkisel çaylardan çok daha büyük katkıları bulunan sarı papatya en çok bulunan çay papatyalarından biridir. Genellikle boş arazilerde ya da bahçelerde kendiliğinden oluşan ve herhangi bir bakıma ihtiyaç duymayan bu papatyalar tıbbın henüz olmadığı zamanlardan beri insanların şifa kaynağı olmaya devam etmiştir. Sarı papatya faydalarının birçoğu sarı papatyanın çay olarak tüketilmesi ile meydana gelmektedir. Bu nedenle sarı papatyanın faydalarından yararlanmak için bu papatyayı ya güneşte kurutmalısınız ya da bu papatyayı kuru bir şekilde elde etmelisiniz. Bunun yanı sıra yine bu papatyanın faydalarından yararlanmak için sarı papatyayı yağını alarak ta gerek cildiniz üzerinde gerekse tüketerek birççok farklı şekilde faydalanabilirsiniz. Birazdan sarı papatyanın faydalarından biraz daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz ama öncesinde bu papatyanın faydaları hakkında kısa bilgiler verelim. Bu papatya genellikle mayıs ve haziran aylarında oluşan renginin bir kısmı sarı olan ve mükemmel bir kokuya sahip olan bir bitkidir. Bu papatyanın toplanırken, kurutulurken yapılan yanlış işlemler sarı papatyanın faydalarının daha da azalmasına neden olabilir. Bu nedenle yanlış işlemden kaçınmak gerekir. Belirmek isterim ki bu papatyanın faydalarından yararlanmak için genetiği ile oynanmamış ve doğal papatyaları bulmanız gerekmektedir. Çünkü günümüzde satılan birçok sarı papatya genellikle sahtedir. Bu durumda fayda sağlaması beklenirken kişiler zarar görmektedir.

Sarı Papatyanın Faydaları
 • Sarı papatyanın faydaları aslında en çok insanlarda görülen mide kasılmalarına bağlı olan ağrılardır. Mide ve bağırsak kasılmaları ise genelikle insanların uygun olmayan zamanlarda tükettikleri yiyecekler ve içeceklerden kaynaklanmaktadır. İnsanlarda bu gibi durumlara bağlı olarak gelişen gaz toplanması ya da sindirim sorunlarında sarı papatya faydaları ile genellikle çay olarak tüketildiğinde birçok fayda görülebilir. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Kadınların birçoğunda nedensiz bir yere sorun haline gelen adet düzensizliği sorununda sarı papatya birçok fayda sağlamaktadır. Sarı papatyanın bu faydası da tabi ki çay olarak tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunlarınız da sarı papatyayı bol bol tüketmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Çünkü sarı papatya, tek kullanımda etkisini göstermez. 
 • Sarı papatya ve diğer papatyaların ortak bir özelliği ise gerek lezzeti ve içeriği ile gerekse kokusu ile insanlarda yaptığı rahatlatıcı etkilerdir. Bu etkiler en çok yoğun stres nedeni ile rahatsızlık yaşayan insanlarda görülen bir durumdur. Öyle ki sizler de sarı papatyanın faydaları arasında bu özelliği için bol bol sarı papatya kullanabilirsiniz
 • Sinüzit tedavisinde birçok doktor hastasına bol bol sarı papatya kurutarak çay şeklinde içmesini söylemektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu gibi durumlar son derece büyük faydalar göstererek insanlarda birçok problemi ortadan kaldırmaktadır. Bu işlem papatyanın kokusu ile bile çok büyük fayda göstermektedir. 
 • Sarı papatya yağı da oldukça etkili faydalar gösterebilmektedir. Özellikle taze olarak elde edilmiş olan sarı papatya yağı insanlarda romatizma ağrılarında ya da diğer kas ağrılarında çok hızlı ve etkili bir ağrı kesicidir. Sizlerde bu doğal ağrı kesiciyi deneyerek birçok sorundan kendinizi koruyabilirsiniz. 
İşte tüm bu faydaların yanında sarı papatyanın birçok faydası bulunmaktadır. Sarı papatyanın faydaları tabi ki bu papatyanın devamlı bir şekilde kullanılması ile elde edilebilir. Aksi durumlarda bu faydaları göremeyebilirsiniz.
]]>
Papatyanın Cilde Faydaları https://www.papatyacayi.gen.tr/papatyanin-cilde-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 17:00:30 +0000 Papatyanın Cilde Faydaları, Doğal bir şifa kaynağı olan papatya özellikle cilt rahatsızlıklarına ve cildin ihtiyacı olan besinlerin sağlanmasında etkili olmaktadır. Papatya özellikle kaynatılarak çayı içilebileceği gi Papatyanın Cilde Faydaları, Doğal bir şifa kaynağı olan papatya özellikle cilt rahatsızlıklarına ve cildin ihtiyacı olan besinlerin sağlanmasında etkili olmaktadır. Papatya özellikle kaynatılarak çayı içilebileceği gibi, yoğurt ile karıştırılıp yenilebilmektedir. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan yada maske yapılarak cilde uygulanabilmektedir. Ancak oldukça fazla tüketilmesi hormonal dengeyi bozacağı için dikkat edilmelidir. Papatya günümüzde en çok cilt sağlığı ve saç sağlığı açısından oldukça faydalı olup krem, şampuan, vücut losyonları ve sabunların içerisinde kullanılmaktadır. Ayrıca güzellik merkezlerinde uygulanan maskelerin içerisinde de papatya kullanılmaktadır.

 Papatyanın cilde faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Uyku sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Cilt hastalıkları ve deri dökülmesine karşı olur.
 • Stresin azalmasına yarar
 • Mide genleşmesine ve gastrite iyi gelmektedir.
 • Bağırsak enfeksiyonlarına,
 • Kasların gevşemesine ve krampların azalması,
 • Diş eti hastalıklarına,
 • Adet dönemi ağrılarına,
 • Vücudun direncini artırmada,
 • Ve en önemlisi ciltte meydana gelen akne oluşumunun engellenmesine
 • Sivilce ve lekelerin temizlenmesine oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Kırışıklıkların giderilmesine ve yaşlılık belirtilerinin gecikmesine yardımcı olur.
Papatya uygulaması ise genellikle kürü hazırlanarak yada çayı hazırlanarak tüketilmektedir. Bu şekilde cilde faydaları meydana gelmektedir. Örneğin benim hazırladığım papatya kürü ise hem aknelerin yok olmasını hemde sivilceleri önlemede oldukça faydalı olmaktadır. Örneğin kürün hazırlanışı şu şekilde olmaktadır:
Papatya cilt temizleme kürü
 • 7 yada 8 yaprak yaprak nane
 • 2 yemek kaşığı papatya
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı:

Nane yapraklarını ilk olarak doğrayarak üzerine su ve papatya yapraklarını ilave edelim daha sonra 30 dakika boyunca bu şekilde beklettikten sonra karışımı ocakta ısıtalım ve kaynamamasına özen gösterelim. Isıtmış olduğunuz karışımı ocaktan alarak 5 dakika boyunca soğumasını bekleyerek süzelim. Süzmüş olduğumuz suyu bir kavanoza alarak bir iki haftalık kür hazırlanmış olur. Hazırlanan bu kürü pamuk yardımı ile cildinize sürün ve 14 gün boyunca günde 2 defa bu uygulamayı yaparak kısa sürede akne ve sivilcelerden kurtulun. Birde bunun yanı sıra papatya ile yüz maskeleri hazırlanarak kırışıklıklar giderilebilir ve yaşlanma daha geç görülür.

Papatyanın Cilde Faydaları

 Papatya ile Yüz Maskesi

 • 1 çay kaşığı tere yağı
 • 3 çay kaşığı papatya çiçeği
 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 1 çay kaşığı kakao yağı
 • 1 çay bardağı su

Hazırlanışı:

Bir tava içine su ve tere yağını ekleyerek suyu ısıtalım, içine badem yağı be papatya yapraklarını ekleyerek 3 dakika kısık ateşte karıştıralım. Daha sonra ocaktan alarak karışımın içine gül suyu ve kakao yağını da ilave ederek karıştıralım ve soğumaya bırakalım. Bu karışım soğuduktan sonra maske olarak yüze masaj yapar gibi uygulayarak yarım saat bu şekilde bekleyerek cildinizi yıkayın. Bu hazırlanmış olan papatya maskesini her hafta korkmadan uygulayabilirsiniz. Bu uygulamalar ile hem cildinize doğal bir güzellik katmış olur hem de ciltte parlaklıklar meydana gelir. 

]]>
Papatya Suyuyla Saç Açma https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-suyuyla-sac-acma.html Sat, 08 Dec 2018 12:33:22 +0000 Papatya suyuyla saç açma, özellikle bayanların sıkça başvurduğu doğal yöntemlerden biridir. Çünkü saçlarıyla uğraşmak kadınlar için yaşamlarına kattıkları bir yeniliktir. Saç rengini değiştirmek kadınların monotonlu Papatya suyuyla saç açma, özellikle bayanların sıkça başvurduğu doğal yöntemlerden biridir. Çünkü saçlarıyla uğraşmak kadınlar için yaşamlarına kattıkları bir yeniliktir. Saç rengini değiştirmek kadınların monotonluktan kurtulmasına, kendilerini daha iyi hissetmelerine yol açar. Saç rengi için boya kullanmak, saçların daha fazla yıpranmasına neden olacağından, papatya suyunu tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yöntemle saç renginizi nasıl açabileceğiniz konusunda sizlere bazı bilgileri aktarmak istedik. Şimdi bunlara birlikte göz atalım.

Papatya suyuyla saç açma nasıl olur

Bunun için taze papatya kullanabileceğiniz gibi, aktardan alacağınız kuru papatyalardan da kullanabilirsiniz. Ancak kuru papatya kullandığınızda, saçlarınıza daha iyi bir renk verir. Saçlarınızın uzunluğuna göre kullanacağınız papatya ve su miktarını ayarlamanız gerekir. Kısa saçlılar için, bir avuç papatya ve 2 su bardağı su yeterli gelecektir. Uzun saçlar için, iki avuç papatya ve 1 litre su kullanmanız uygundur. Bu karışımı tencerenin içinde kaynatın. Kaynama sırasında papatyaların sarı rengi suya çıkmalıdır. Fakat suyun rengi turuncu olmasın. Bu yüzden en çok 5-10 dakika kaynaması yeterli olur. Ayrıca kaynama sırasında kına kokusu gibi bir koku alırsanız, hemen tencereyi ocaktan alın. Bu yüzden papatya suyuyla saç açma istiyorsanız, karışımın rengine ve kokusuna dikkat etmelisiniz. 

Papatya Suyuyla Saç Açma
Kaynattığını papatya suyunu ocaktan alınca, kenarda ılınmasını bekleyin. Sıcak kullanırsanız saç derinize zarar verebilirsiniz. Fakat çok fazla soğutmadan da kullanmanız gerekir. Karışım soğuk olursa, saçlarınızda iyi renk elde edemezsiniz. Önce karışımı süzgeçten süzün. Arzu ederseniz çıkan papatyaları cilt bakımınız için kullanabilirsiniz. Papatya suyuyla saç açmak için, saçlarınızın nemli ya da kuru olması önemli değildir. Bunu gerek elinizle, gerekse tarakla saçlarınıza sürebilirsiniz. İsterseniz saçlarınızı direkt olarak papatya suyuna yatırın.

Papatya suyunu saçınıza sürünce, özellikle güneşte yarım saat kadar kurutmalısınız. Bu aşama oldukça önemlidir. Mutlaka güneşli bir günde uygulamayı yapmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Papatya suyu çok koyu renkli olan ve koyu renkli saçlar için pek etkili olmaz. Fakat boya kullanarak saçlarınızı açmaya çalışmanızdan iyidir. Saçlarınıza zarar vermez. Boyalı saçlarda da papatya suyunun pek etkisi olmaz. Saçlarınızı papatya suyuyla en çok 2-3 ton açabilirsiniz. Saçlarınızın daha etkili şekilde açılmasını istiyorsanız, papatya suyuyla saç açma işlemini haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmadan istediğiniz tonda saçlara kavuşabilirsiniz.
]]>
Papatya Sabunu https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-sabunu.html Sun, 09 Dec 2018 06:48:48 +0000 Papatya sabunu, oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel sabunlar arasında yer almaktadır. Maddi olarak diğer sabunlara göre biraz daha yüksek fiyata satılan papatya sabununun elbetteki kokusu ve faydaları ile insanlara birçok etki Papatya sabunu, oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel sabunlar arasında yer almaktadır. Maddi olarak diğer sabunlara göre biraz daha yüksek fiyata satılan papatya sabununun elbetteki kokusu ve faydaları ile insanlara birçok etkiler yapmaktadır. Papatya sabununun etkileri nedeni ile insanlar her ne kadar pahalı da olsa papatya sabununu kullanmaktadır. İnsanların çok sevdiği beyaz ve sarı papatya oldukça yaygın olarak farklı şekillerde kullanıldığı gibi aynı zamanda sabun olarak ta kullanılmaktadır. Bu sabunun kullanılması sonrasında ciltteki kokusu uzun süreler boyunca kalmaktadır. Ve içerisinde yabancı maddelerin bulunamaması olası cilt hastalıklarının önüne geçerek birçok sorunun ortaya çıkmasını engellemektedir. Papatyanın insan vücuduna yapmış olduğu etkilerin yanı sıra aynı şekilde papatya sabunu da insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Günümüzde kullanılan duş jelleri ya da diğer şampuanlar içerisinde aşırı miktarda yabancı madde ve kimyasallar bulunduğu için göz ile görülmese bile insan vücuduna zarar vermektedir. Bu nedenle sizler de papatya sabunu kullanarak bu sabunun diğer duş jellerinden ya da sabunlardan farkını daha ilk kullanımdan itibaren hissedebilirsiniz. Papatya sabununun içerisinde papatyadan elde edilmiş olan yağlar kullanılmaktadır. Bu yağlar ise gerçekten insan vücudunda birçok olumsuzluk durumlarını ortadan kaldırmaktadır. Bunun için özellikle çocuklar olmak üzere papatya sabununu kullanabilirsiniz.

Papatya sabunu sürekli olarak kullanıldığında çok büyük faydalar göstermektedir. Özellikle cildin dinlenerek rahatlamasını sağlamaktadır. Bu durum özellikle gün boyu yoğun işlerde çalışan insanlar için çok iyi bir durumdur. Çünkü duş sonrası cildin daha dinlenmiş olması çok büyük avantajdır. Bu nedenle sizlerde yoğun günler geçiriyorsanız duşlarınızı aldığınızda kendinizi rahatlatmak için  bu sabunu kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra papatya sabununun diğer faydası ise ciltte görülen egzama problemleridir. Egzama sorununun bilindiği gibi tıbbi olarak ta çok zor tedavi edilmektedir. Hatta birçok insanda bu sorun tıbbi olarak bile iyileştirilemez. Bu nedenle insanlar egzama ve benzeri hastalıklar için bitkisel yöntemlere baş vurmaktadır. Bu durumda papatya sabununu sürekli bir şekilde kullanarak birçok sorunun üstesinden çok daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Birçok insan bu gibi cilt hastalıklarından papatya sabunu başta olmak üzere bitkisel papatyalar kullanmaktadır.  Bu durumların yanı sıra papatya sabununun saçlar üzerindeki etkisi de en az ciltteki etkileri kadar fazladır. Saçlarda kullanıldığında mükemmel bir parlaklık ve aynı zamanda dolgunluk veren papatya sabununun saçlar üzerindeki etkisi daha ilk kullanımdan itibaren görülebilmektedir.  Bu nedenle sizler de bu sabunu kullanarak ilk denemenizi yapabilirsiniz. Göreceğiniz etkiler sizleri de şaşırtacaktır.

Papatya Sabunu
Nasıl kullanılır:
Papatya sabununun faydalarını görebilmek için elbette ki bir kullanım şekli bulunmaktadır. Bu kullanım şekli ise aslında oldukça basittir. Bu sabunu kullanmak için öncelikle saçınızı bu sabunla köpürterek 2-3 dakika boyunca durulayın. Daha sonra sabun ile vücudunuzu yıkayın ve yaklaşık 1 dakika kadar bir süre bekleyerek ılık su ile durulayın. Bu şekilde kullanımlarda çok büyük etkilerin meydana geldiği görülecektir. Fakat tekrar belirtmek isterim ki papatya sabunu uzun süreli kullanımlarda çok büyük etkiler gösterir.

Yan etkileri: 
Bu sabunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat bitkisel olarak alerji sorunu olan insanlarda bu sabunlar son derece olumsuz durumlara neden olmaktadır. Bu nedenle bu  sabunu kullanmadan önce bitkisel alerji durumlarının olup olmadığına dikkat etmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.
]]>
Papatya Suyu https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-suyu.html Sun, 09 Dec 2018 07:08:59 +0000 Papatya Suyu, Papatya, kırlarda ilkbaharda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Yaprakları dere otuna benzer. Çiçekleri küçük bir ayçiçeğini andırır. Orta kısmı sarı yuvarlak, yaprakları küçük beyazdır. Papatya suyun Papatya Suyu, Papatya, kırlarda ilkbaharda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Yaprakları dere otuna benzer. Çiçekleri küçük bir ayçiçeğini andırır. Orta kısmı sarı yuvarlak, yaprakları küçük beyazdır. Papatya suyunun bir çok faydası vardır. Boyanıp yıpranan saçlar zamanla dökülür. Papatya suyu bu tür yıpranmış saçlara çok iyi gelir.Papatya suyu, deri döküntülerinde ve saç derisinde meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde yardımcı olur. Saçlara parlaklık verir. Saç bakımı için papatya suyu yaygın bir şekilde kullanılır. Bunun dışında bir çok hastalığa faydası vardır. Her tür iltihaplanmalarda kullanılabilir. Başta bel ve baş ağrısı olmak üzere, ağrıları dindirir. Yüz ve cilt güzelliği bakımından oldukça faydalıdır. Kaynatılmış bitki suyu ile haftada bir kere yüzünüzü yıkarsanız cilde iyi gelir. Ayrıca; tahriş olmuş ciltleri temizlemek ve ferahlatmak için de faydalıdır. Demlenip içildiği takdirde bronşite karşı oldukça etkilidir. Papatya çayıyla göze pansuman yapılırsa gözdeki şişkinliklerin giderilmesine etkili olur. Papatya suyu, iltihaplı ciltler için tedavi amaçlı ve soğuk algınlığında çabuk kurtulmak için kullanılır. Saçların rengini açmak için kullanılır. 

Papatya Suyu
Papatya Suyunun Hazırlanması: 11-16 adet papatya çiçeğini küçük bir tencerede kaynattığınız suya atın. 20 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyin. Daha sonra ocaktan alın ve 35 dakika oda sıcaklığında soğumasını bekleyip papatyaları çıkartın. Papatya suyunu saçlara uygularken; saç kreminin içine katarak, şampuana ekleyerek, durulama suyuna eklenerek kullanabilirsiniz. Bir kase papatya suyunun içine 1,5 çay kaşığı lavanta yağı ekleyip karıştırın. Bu karışıma 5 yemek kaşığı yoğurt ekleyip karıştırdıktan sonra, karışımı köklerden saç uçlarına kadar sürün. 35 dakika bekledikten sonra, ılık su ve nemlendirici şampuanla maskeyi çıkartabilirsiniz. Günlük olarak kullandığınız şampuana papatya suyu ekleyerek saç rengini açabilirsiniz. Bunun için şampuana 5-6 yemek kaşığı papatya suyu ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra eklediğiniz papatya suyunu durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, güneşin yoğun olduğu yaz aylarında karışımı az kullanmanız saç renginin fazla açılmamasını sağlar. 
Papatya suyu; saç dökülmesine iyi gelir, zayıflayan saçları güçlendirir. Saçların daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. 
]]>
Papatya Çayı Nasıl Demlenir https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayi-nasil-demlenir.html Mon, 10 Dec 2018 01:44:37 +0000 Papatya Çayı Nasıl Demlenir, Papatya papatyagiller familyasına ait bir bitki olmaktadır. Genellikle yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişmekte olan, hoş kokulu, sarı yada beyaz renkte çiçekler açan bir bitki tü Papatya Çayı Nasıl Demlenir, Papatya papatyagiller familyasına ait bir bitki olmaktadır. Genellikle yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişmekte olan, hoş kokulu, sarı yada beyaz renkte çiçekler açan bir bitki türüdür. Bitkiden papatya çayı, papatya yağı ve boya elde edilir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açan papatya öğlen saatlerinde sapsız olarak toplanarak  saklanır. Gölgede kurutulur. Papatyanın faydası bitkinin toplanması ve kurutulma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Papatya çayının oldukça kuvvetli antispazmodik ve anti-enflamatuvar bileşenler içeren bir bitki çayı olduğu tespit edilmiş olmaktadır. Papatya çayı genellikle kışın yapılarak tüketilmektedir. Genellikle bayanların tükettiği bu çay tok tuttuğundan dolayı kişinin zayıflamasını sağlamaktadır ve bağışıklık sistemini korumaktadır. Papatya çayının hazırlanması da oldukça basit olmaktadır. Papatya çayı sindirim sistemini güçlendirir, ruhsal oluşan problemlerin giderilmesini sağlar, sinirleri yatıştırır. Depresyon yaşayan kişilerin yatışmasını sağlamaktadır. Papatya çayı tüketilerek ateş düşürme gücü artar, ağrı kesici özelliği bulunur, terletir ve sindirimi sağlar. Papatya çayını özellikle gaz problemi yaşayan kişilerin yaparak içmelerini tavsiye etmekteyim. Çünkü papatya çayı gaz birikimini giderir ve kişinin rahatlamasını sağlar. Bademcik ve diş etlerinde oldukça faydalı olmaktadır. Birde mikropları engellemeye yarar. Papatya çayı nasıl demlenir denildiğinde ise oldukça pratik sonuçlar meydana gelmektedir. Örneğin:

Papatya Çayı tarifi:
 
1 tatlı kaşığı papatya ilk önce kaynar su ile haşlanmalı ve 10 dk demlendirilmeye bırakılmalıdır. Haşlanan papatya süzüldükten sonra içilmelidir. Günlük 2 yada 3 bardak içilebilir. Etkisini yitirmemesi için kaynatılmadan hazırlanmalıdır ve fazlası zarar verebilir. Papatya çayı genellikle bazı bayanlar tarafından cilt beyazlatmak amaçlı içilmektedir. Papatya cilt beyazlatıcı bitkisel bir etkiye sahip olup cildin tonunu açmaya yaramaktadır. Kullanımı da oldukça basit olmaktadır. 3 adet Papatya çayı poşetini iki litre suya atarak kaynatalım. Daha sonra papatya çayını bir tencereye alarak kaynatılan iki litrelik suyun buharını yüzümüze uygulayalım. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kaynar şekilde değil de 10 dakika bekledikten sonra suyu hafif ısıtarak buharını yüzümüze uygulayalım. Bir diğer yandan da koltuk altı ve genital bölge kararmasına karşı da cildi beyazlatmak için banyo suyuna 2 litre papatya çayı ilave edilmelidir. 

Papatya Çayı Nasıl Demlenir
Papatya çayı nasıl demlenir hususunda bilgi oluşturduk ancak birde demlemiş olduğumuz papatya çayının faydalarını kısaca belirtelim dedik. Papatya çayının kullanım amaçları ise oldukça fazla olmaktadır. Uyku bozuklukları tedavisinde papatya çayı kullanılmaktadır. Romatizmal rahatsızlıklar için de papatya çayı oldukça faydalı olmaktadır.Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmeye yaramaktadır. Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olarak kullanılır. Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır. Sabah bulantılarını hafifletir. Alerji belirtilerini azaltır. Stresi azaltır. Mide kasılmalarını engeller. Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar. Bağırsak sorunlarını giderir. Bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Kasları gevşetir, krampları azaltır. Bağırsak hareketini arttırır. Diş eti hastalıklarını önler. Ağız iltihaplarını iyileştirir. Sakinleştirmek amaçlı papatya çayı kullanılmalıdır. Karaciğeri çalıştırmaya yaramaktadır. Adet dönemi kasılmalarını hafifletir. Sırt ve bel ağrılarını hafifletir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Boğaz ağrısını alması için papatya çayı tüketilmelidir. Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır 
]]>
Papatya Çayı Zayıflatırmı https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-cayi-zayiflatirmi.html Mon, 10 Dec 2018 08:59:25 +0000 Papatya Çayı Zayıflatırmı, Papatya çayı kilo verdirir mi sorusunun cevabını merak edenler için papatya çayı sayesinde iyi bir forma girme arasında bulunan ilişkiye bakacağız. Bazı kişilerde bütün çay çeşitlerinin ki Papatya Çayı Zayıflatırmı, Papatya çayı kilo verdirir mi sorusunun cevabını merak edenler için papatya çayı sayesinde iyi bir forma girme arasında bulunan ilişkiye bakacağız. Bazı kişilerde bütün çay çeşitlerinin kiloları atmada etkili olduğuna dair bir inanış yer almaktadır. Bu çaylardan öne çıkanlar arasında hiç azımsanmayacak oranda insanın tercih ettiği papatya çayı da bulunmaktadır. Bunun en önemli nedenleri papatya çayının aroması ve lezzetidir. Ancak acaba papatya çayı da yeşil çayda olduğu gibi kilo vermede etkisi ne kadardır. Şifalı bitkiler arasında yer alan papatya güçlü hoş bir kokusu bulunan bitkidir. 

Papatyanın şifalı bitkiler arasında değerlendirilmesinin nedeni anti bakteriyel olması tahrişleri onarıcı, rahatlatıcı ve ferahlatıcı özellikleridir. İyileştirici bir ilaç olarak papatya ele alındığında sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarında tedavide kullanılan bir bitki olduğu gözükür. Papatya bazı hastalıklara da iyi gelir. Papatya çayı cilt rahatsızlıkları haricinde suçiçeği hastalığı, ülser, cilt döküntüleri, yanıklar, mide ve bağırsak iltihapları, uykusuzluk, endişe nöbeti gibi pek fazla önemli olan rahatsızlıkları tedavi edici olmasıyla bilinen bir bitkidir. 

Papatyanın kadınlarda adet sancısını dindirici bir özelliği bulunmaktadır. Bunun haricinde genel manada soğuk algınlıklarının tedavisinde papatya çayı tercih edilebilecek bir içecek türüdür. Papatya içeriğinde bulunanlar, papatya bünyesinde kalsiyum ve magnezyum yer alan bir bitki çeşitidir. Bu iki temel besin ögesi vücut için oldukça önemlidir. Papatya çayı içeriğinde ayrıca cildin yaşlanmasını ve ciltte meydana gelen iltihaplanmaların önüne gecen flavanoid içermektedir.

Papatya Çayı Zayıflatırmı

Papatya çayının zayıflamakta olan etkisi, çoğu bitki bilimciye göre papatya çayı kilo vermede oldukça etkilidir. Çünkü papatya idrar söktürücü özelliği bulunan ve iştah kapatıcı, iştahı bastırıcı etkisi olan bir ot türüdür. Bir müshil gibi işlev gören papatya zehirden arındırma özelliği olan ve vücuttan zararlı olan maddelerin atılmasında etkili olan bir şifalı bitki türüdür. Papatya ayrıca enerji verici özelliğe de vardır. Papatya çayı zayıflama açısından incelendiğinde vücuda uygun olan bir sindirim sağlama yününde bir fayda sağlar. 

Düzgün bir sindirime papatya çayının katkısıyla sahip olan vücut yağlardan arındırmaya ve kilo vermeye hazır bir biçime gelir. Çünkü eğer sindirim işlemi uygun bir biçimde oluşmuyorsa tüketilen yiyecekler yeterli olmayacak ve kısa bir zaman sonra yeniden açlık hissedilecektir. Bunun yanında, düzgün olmayan sindirim metabolizmayı da olumsuz yönde etkileyebilir. Sindirim sorununun çözümüne yönelik olarak, papatya çayı tüketildiğinde sindirim ile ilgili organların salgı üretmesine yönelik uyarıcı etki sağlanır ve üretilen salgı sayesinde sindirim sürecinde en yüksek seviyede etkililik elde edilir.

Papatya çayı iştah açar mı sorusunu cevabı ise, papatya çayı aksine tok hissi veren ve sindirim sistemine sağladığı katkı sebebiyle yemek hakkında sürekli bir şekilde düşünmenin önüne geçen bir içecektir. Bu sayede yoğun yemek yemeye karşı diyet yapan insanlara yardımcı olur. Papatya çayı zayıflatır mı papatya çayı kilo verdirir mi sorusunu cevapladığımız yazımızda son soru papatya çayı kalori yakılmasında etkili olurmu sorusunun cevabı ise, papatya çayı uyarıcı etkiye sahip olduğu için daha çok kalori yakmayı sağlar. Bu sebeple çoğu bitki uzmanı papatya çayının kilo vermede etkili olduğunu savunmaktadır.

]]>
Papatya Kürü https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-kuru.html Mon, 10 Dec 2018 15:56:23 +0000 Papatya kürü, aslında insanların çok fazla bilmedikleri aslında son derece sağlıklı durumlar arasında yer almaktadır. Günümüzde insanların kür olarak kullandıkları bu bitkisel kür farklı amaçlara göre yapılmaktadır. Öy Papatya kürü, aslında insanların çok fazla bilmedikleri aslında son derece sağlıklı durumlar arasında yer almaktadır. Günümüzde insanların kür olarak kullandıkları bu bitkisel kür farklı amaçlara göre yapılmaktadır. Öyle ki  kişi hangi amaç ile papatya kürünü kullanacaksa ona göre kürü yaparak kullanıma hazır hale getirmektedir. Papatya kürlerinin faydaları günümüzde bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu nedenle birçok doktor hastalarına özellikle cilt ve saç için papatya kürü kullanmasını önermektedir. Tabi ki papatya kürünün hazırlanış şeklide oldukça önemlidir. Öyle ki bu kürler amacına uygun ve doğru şekillerde hazırlanmadığı zaman çok büyük faydalar göstermemekle birlikte zarar bile verebilmektedir. Papatya kürü bu güne kadar kimsede olumsuz durumlara neden olmamıştır. Fakat belirtmek isterim ki papatya ya da diğer bitkilere karşı alerjisi olan insanlarda bu kür alerjen etkisi yaparak kişilerde birçok olumsuzluğun meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durumda ise kişilerde çok büyük sorunlar meydana gelmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda genellikle insanlar fayda görmek isterken zarar görebilmektedir. Papatya kürü yapılırken içerisinde kurutulmuş papatya kullanılmalıdır. Bu papatyalar ise tabi ki orijinal olmalıdır. Çünkü günümüzde satılan birçok kurulmuş papatyada sahtekarlıklar yapılmaktadır. Hatta imkanınız var ise zamanında papatyaları toplayarak güneş önünde kurutun ve kuruduktan sonra istediğiniz zaman kür haline getirerek kullanın. Aslında en sağlıklı papatya kürü malzemesi kendi yaptığınız doğal papatyalardır. Şimdi kullanım amaçlarına göre papatya kürlerinin nasıl yapıldığından bahsedelim.

Sinüzit için papatya kürü;

Eğer kullanım amacı hastalardaki sinüzit sorunu ise bu durumda papatya kürü biraz daha farklı şekilde yapılarak kullanılmalıdır. Aksi durumlarda yapılan papatya kürü kişilerde herhangi bir etki göstermeden sizlere boşa uğraştırmış olacaktır. Öncelikle yarım litre suyu bir tencere ile kaynayana kadar ısıtın. Daha sonra iki tutam kurutulmuş papatyayı içerisine atarak başınızı havlu ile örtün ve kısık ateşte kaynamakta olan papatya kürünün çıkardığı buharı başınızı dikkatli bir şekilde tencereye yaklaştırarak soluyun. Bu durumda bol bol bu buharı solumaya devam edin. Eğer baş dönmesi olursa biraz oksijen alabilirsiniz. Bu uygulamayı yaklaşık olarak beş dakika kadar devam ettirin. Daha sonra yarım saat ara verin ve aynı şekilde 5 dakika daha aynısını yapın. Sinüzitte akıntılar azalana kadar her gün yapın. Akıntıların azaldığı gün 3 gün ara verin ve daha sonra aynı işlemleri tekrar tekrar yapın. 

Papatya Kürü
Regl döneminde rahatlamak için papatya kürü;

Yine bir miktar  suyu iyice kaynatarak içerisine bir miktar kuru papatya ekleyin. Papatyaların tam olarak demlenmesini bekleyin daha sonra her gün birkaç bardak tok karın ile içilmesi ile kişide mükemmel bir etki görerek sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Öyle ki regl döneminde birçok kadının sorunu olan stres halini bu gibi papatya kürü ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bu kürü özellikle öğlen yemeklerinden sonra ya da akşam yemeklerinden sonra içerseniz oldukça mükemmel bir şekilde etki edecektir.

Sağlıklı diş etleri için papatya kürü;

Bir su bardağı su içerisinde bir tutam papatya atarak kür haline getirin. Bu karışımı hafif ateş içerisinde demlendirin. Demlediğiniz papatya kürünü iyice süzerek suyunu elde edin. Bu suyu ılıklaştırarak içerisine diş fırçanızı batırın ve dişlerinizi fırçalayınız. Fakat bu işlemi diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamadan önce yapmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra bu papatya kürünün yapmış olduğu etki sizleri şaşırtacaktır. 
]]>
Papatya Suyu İle Saç Açma https://www.papatyacayi.gen.tr/papatya-suyu-ile-sac-acma.html Tue, 11 Dec 2018 05:50:54 +0000 Papatya Suyu İle Saç Açma, Saç rengini değiştirmek her kadının, hayatının bazı dönemlerinde aklından geçmiş olmaktadır. Ancak saç boyasının saça verdiği zarar genellikle çok büyük olmaktadır. Bunun yanı sıra bir ker Papatya Suyu İle Saç Açma, Saç rengini değiştirmek her kadının, hayatının bazı dönemlerinde aklından geçmiş olmaktadır. Ancak saç boyasının saça verdiği zarar genellikle çok büyük olmaktadır. Bunun yanı sıra bir kere saç boyatıldığı zaman her zaman boyatmak gerekmektedir. Bu da saçın iyice yıpranmasına neden olmaya yarar. Doğal yollar ise saç rengini açmak da oldukça mümkün olmaktadır. Bu durumda oldukça basit bir şekilde papatya suyu ile yapılabilen bir işlem olmaktadır. Papatya suyu ile saç rengi açma işlemi ise saçı hiç bir şekilde yıpratmayacak bir işlem olmaktadır. Birde boya gibi sürekli tekrarlanması gerekmemektedir. Papatya suyu ile saç açma doğal bir yöntem olmakta ve bunun için, saç boyasında olduğu gibi her türlü renk elde edilememektedir. Bu yöntem ile kişinin kendi saç renginin 2-3 ton açık rengi elde edilebilmektedir. Bu şekilde saça bir hareket katılarak elde edilmiş olunur. İsteğe bağlı olarak saçın sadece belli yerlerine de uygulanabilir ve saçta balyaj ya da ombre etkisi de oluşturulabilmektedir. Fakat bu uygulamanın yapılabilmesi için saçın daha önce hiç boya durumundan geçmiş olmaması gerekmektedir. Çünkü boya kimyasal bir işlem olmaktadır. Papatya suyu ile saç açma durumu ise saçı kurutmadığı gibi saç uçlarınında kırılmasını engellemiş olursunuz. Saç derisini beslemekte ve kepek oluşumunu engellemektedir. Boyadaki gibi saç derisini de yakmamaktadır. 

Papatya suyu ile saç açma yöntemi

İlk olarak uygulamaya başlamadan önce bir tutam saça uygulanmasını tavsiye etmekteyim. Ben bütün saçlarımda uygulamıştım ve tahmin ettiğimden daha açık saçlara sahip oldum. Fakat bu yöntem bazı saçlarda etki göstermeye bilmektedir. Bu neden ile vermiş olduğum oranları iki katına çıkartabilir ve bir tutam saça uygulanmalıdır. Aktarlardan almış olduğumuz 30 gram kuru papatyayı bir avuç dolusu kadar, 4 su bardağı suda  veya saç kısa ise 2 su bardağı ile kaynatılmalıdır. Kaynayarak rengini bıraktığı zaman yaklaşık 10-15 dakika sonra soğumaya bırakılmalıdır. Ancak etrafta alacağım yer yok veya kuru papatya bulamam deniliyor ise  poşet papatya çayından 4 adet alarak aynı çay hazırlar gibi hazırlayalım. 10 ve 15 dakika bekleterek soğuduktan sonra spreyle yada direkt uygulanabilir. Duşta saçınızı yıkayarak duruladıktan sonra papatya suyunu saça uygulayabilir yada sprey yardımı ile sıkılabilir. Papatya Suyu İle Saç AçmaÇok yoğun olmamak şartı ile saçtaki suları alarak kurutma makinesi ile kurulanmalıdır. Ancak bu uygulamayı yaptığınızda yaz mevsimindeyseniz açık havada da kurutulabilir. Ancak önemli bir nokta ise direkt güneşe çıkılmamalıdır çünkü saçın uç kısımları güneş ışınlarından zarar görmektedir. Kuruduktan sonra ise saç yarım ton ile tam ton arasında açılmış olacaktır. Kesin bir sonuç almak için bu uygulamayı 3-4 defa tekrarlamak gerekmektedir. Birde saçınız hem güçlensin hemde açılsın isteniyor ise kaynayan papatya suyuna bir miktar limon kabuğu atılır ise saçınızda kuvvetlenme görülmektedir. Ancak alerjik bir durumdan korunmak için ise ilk olarak oldukça az bir tutam saça uygulanarak denenmesi gerekmektedir. Bu şekilde hem de saçın açılma tonu tespit edilmektedir. En azından renk tonunun beğenilmeme ihtimalinden de kurtulmuş olunmaktadır.
]]>
Sinüzit Papatya https://www.papatyacayi.gen.tr/sinuzit-papatya.html Tue, 11 Dec 2018 18:39:02 +0000 Sinüzit papatya, Öncelikle sinüzit rahatsızlığı için taze papatya toplamak daha iyi oluyor. Papatya çiçekleri, beyaz yapraklarını dökmeden onları toplamak gerekiyor. Kendiniz için 200-250 gram toplayın ve gölgede kur
Sinüzit papatya, Öncelikle sinüzit rahatsızlığı için taze papatya toplamak daha iyi oluyor. Papatya çiçekleri, beyaz yapraklarını dökmeden onları toplamak gerekiyor. Kendiniz için 200-250 gram toplayın ve gölgede kurutun. Papatya sinüzit şikayetleri olanlara mükemmel bir çözüm oluyor. Sinüzite karşı kullanacağınız papatyayı taze toplayamadıysanız aktarlardan, açık olarak satılan alın. Kır papatyası hem çok daha ucuz hem de daha çok etkili oluyor. Sinüzitle birlikte gelen baş ağrılarının yavaş yavaş seyrekleştiğini ve giderek tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. Sinüzit problemi olanlar bu rahatsızlığın nekadar çok sıkıntı verici olduğunu iyi bilirler. Sinüzit, burun bölgesinin üstünde alın civarında olan sinüs kemiklerinin iltihaplanmasıdır. Sinüs kemiklerinin içi boş bir yapısı vardır. Sinüzit adı verilen rahatsızlık ortaya çıktığında bu sinüs boşlukların iltihaplı sıvı ile dolar ve bu hastaya çok şiddetli bir baş ağrısı yaşatıyor. Sinüzitin yan etkisi ve zararı ise kronik hal aldığında her mevsim geçişinde kolayca iltihaplanır. Sonra sürekli bir baş ağrısına neden oluyor. Sinüzite iyi gelen bitki arasında papatya özel bir yere sahiptir. 

Sinüzit için papatya kürü hazırlanışı:

Yaklaşık yarım litre suyu bir tencerede kaynatın. 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyasını (büyük papatya olmaz) kaynamakta olan suyun içine atın. Su kaynarken başınızı havlu yardımı ile kapatın ve yüzünüze buharı tutarak burnunuzdan nefes alıp verin. Bu uygulamayı 5 dakika uygulayın ve 5 dakika uyguladıktan sonra yarım saat ara verip tekrar beş dakika aynı şekilde başınızı havlu ile örterek uygulayın. Ertesi gün aynı şekilde 5 dakika uygulayıp yarım saat ara ile ve tekrar 5 dakika aynı şekilde uygulayın. Burnunuzdan akıntı gelmeye başladığı gün 3 gün ara verin. Bazı durumlarda ilk gün akıntı gelmeye başlar. Bazı durumlardaysa ikinci ya da daha sonraki günlerde burun akıntısı gelmeye başlar. Papatya kürü sinüzit tamamen kuruyana kadar aynı şekilde yapmaya devam edin. Papatya kürü uygulaması yarım bırakılması halinde sinüzit tekrar edebiliyor. Yeterli rahatlama sağlandıktan sonra ileri tarihlerde de zaman zaman bu uygulamalara tekrar etmek gerekiyor. Ama yapacağınız zaman taze yapmanız daha iyi oluyor.

Sinüzit Papatya
Papatya sinüzit ilacıdır. Papatya sinüzit şikayeti olanlara iyi bir çözüm getirmektedir. Doğaya çıktığınızda onu kolaylıkla bulabilirsiniz. Evinizdeki doğal eczanede bulunması gereken bir bitkidir. Papatyaları cam kavanoza ya da kese kağıdına koyarak, ağzı kapalı olarak koruma altına alabilirsiniz. Papatyaları tam kurutmadan onu kapalı kapta tutmayın. Çünkü küflenir ve afla-toksin adı verilen zehirli madde oluşturuyor ve fayda yerine zarar veriyor. Bu kural tüm bitkiler için geçerlidir. Kendi topladığınız şifalı bitkileri, tam kurutmadan kesinlikle ağzı kapalı olarak koruma altına almayın. Mutlaka tam kuruduktan sonra ağzı kapalı kaba alınız. Papatyanın çiçeği tam olarak açtıktan sonra en geç on gün içinde toplanması gerekiyor. Çok fazla beklememiş, araç trafiğinin yoğun yol kenarlarında yetişen papatyaları tercih etmeyin. Kurutacağınız papatyaları belki tozludur diye kesinlikle yıkamayın. Topladıktan sonra bir tahta ya da bez üzerinde açık havada ve gölgede kurutmak gerekiyor.

Not: Doktorunuzun verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanın. Bu uygulamayı bir destekleyici olarak kullanın. Öncelikle bilmeniz gereken kullanacagınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alın ve doktora gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun evde kendi kendinize tedavi yapmaya kalkışmayın.
]]>